Music film

Oscarové anticeny rozdány

Dlouho očekávanou filmovou noc roku – předávání cen americké filmové Akademie – máme zdárně za sebou a o jejím výsledku budou ještě dlouho psát snad všechna světová média. O čem se však píše o trochu méně, jsou tzv. Oscarové anticeny, neboli ceny za nejhorší výkony, které bývají rozdány ve stejném týdnu.

Razzies 2021

V letošních Razzies si „nejlépe” vedla australská zpěvačka Sia se svým režisérským debutem Music. Film nejprve překvapivě bodoval na Golden Globes, aby si následně odnesl tři sošky Golden Razzies. Sia do hlavních rolí obsadila kromě Kate Hudson i svou dvorní herečku a tanečnici Maddie Ziegler a všechny tři získaly Malinu.

Po dvou si shodně si odnesli i neherec a snad už i neprávník Rudy Giuliani za svůj výkon ve druhém dílu Borata a aktivistický dokument Absolute Proof, který si mimo jiné vysloužil příčku nejvyšší.

Další ocenění letošního roku najdete např. zde

Jak Maliny vznikly

Zlaté Maliny neboli Golden Razzies (zkr. Raspberries) jsou jakousi anticenou k legendárním Oscarům. Vznikly začátkem 80. let jako vtípek na hollywoodské mega show každoročně konané u předávání cen Akademie. Celé to měla na starosti partička kolem publicisty Johna J. B. Wilsona a absolventů kalifornské UCLA. Historicky první Razzies se udíleli v roce 1981 v obýváku Johna J. B. Wilsona a nejvíc cen si odnesli snímky Can’t stop the music a Jazz singer.

Časem se z této hippie akce stala regulérní samostatná show, braná zcela vážně, i když stále jako parodie. Aktéři založili vlastní Golden Raspberry Award Foundation a každoročně velkou noc zdárně nabourávají svým programem už den předtím.

V den udílení Oscarů se pozornost soustředí pouze na to, ale pokud chcete získat pozornost novinářů (a ve městě je prostě tisk z celého světa), vyjděte s tím ven nejlépe den předem, “řekl kdysi v rozhovoru Wilson.

Ostuda nebo ne

Tak co si budeme povídat, když Vám někdo poví, že jste v něčem nejhorší, asi Vám to sebevědomí nezvedne. Navíc, jsme v Hollywoodu, takže si to ego znásobte. Nicméně v průběhu let se našlo pár statečných výjimek, které si své „ocenění“ přišlo s hlavou vztyčenou převzít osobně. Vždyť jde jen o parodii. A tak se to celé musí vlastně brát.

Ironií často bývá i fakt, že řada filmů byla zároveň nominovaná či dokonce zvítězila na Razzies i na Oscarech, Golden Globes, Grammy či evropských cenách.

Pár zajímavostí

1988: Bill Cosby se stal prvním, kdo osobně Malinu přijal.

1993Tom Selleck přijal Malinu jako nejhorší herec ve vedlejší roli ve filmu Kryštof Kolumbus během epizody The Chevy Chase Show.

1996Paul Verhoeven přijal Malinu při předávacím večeru jako nejhorší režisér filmu Showgirls.

1998Brian Helgeland se stal prvním, kdo vyhrál ve stejném roce Malinu i Oscara, ve skutečnosti se tak stalo během jediného víkendu. Oscara získal za scénář L. A. – Přísně tajné, přičemž o den dříve získal Malinu za scénář filmu Postman – Posel budoucnosti.

2002Tom Green přijal všech pět Zlatých malin včetně ceny za nejhorší film za Freddyho úlet.

2004Ben Affleck se poté, co vyhrál cenu za nejhoršího herce za své výkony ve filmech Láska s rizikemDaredevil a Výplata, zeptal, proč nedostal svou trofej. Malina mu byla předána o týden později v Larry King Live a Affleck Zlatou malinu ihned zlomil. Zlomená malina byla vydražena na internetu a peníze z prodeje pokryly náklady na pronájem haly při příštím předávacím večeru.

2005Halle Berry překvapila svou kreací při předávací ceremonii Zlatých malin, přičemž parodovala svůj výstup, když obdržela v roce 2002 Oscara za Ples příšer. V roce 2005 „vyhrála“ Malinu za nejhorší herečku v Catwoman; film zvítězil v dalších třech kategoriích.

2010Sandra Bullock svou hereckou Malinu za film All About Steve hrdě přijala a na předávacím večeru věnovala přítomným DVD. O den později získala svého prvního Oscara za film The Blind Side.

2012Kristen Stewart dostala Malinu za hlavní roli ve filmu Twilight sága: Rozbřesk – 2. část a Taylor Lautner za druhou hlavní roli ve Twilight sága: Rozbřesk – 2. část

Přidejte komentář