SOUNDTRACK

10 nej soundtracků

Tenhle žebříček je opravdu záludný. Filmů se skvělou hudbou je milion, s tou best of sice míň, ale určitě víc než deset. Níže naleznete mých 10 nej soundtracků plus pár bonusů. Bez určení pořadí..

Americká krása

Tenhle nápor emocí směstnaný do dvou hodin přinesl tvůrcům řadu ocenění, tu hudební si skladatel Thomas Newton odnesl pouze z udílení cen BAFTA.

Amélie z Montmartru

Fascinující film o obyčejných lidech, kteří žijí obyčejné životy, ale dělají neobyčejné věci. A s tím souvisí i neotřelý hudební podkres, který se za těch 20 let (ano, už tak dlouho) vryl nám všem do paměti.

8 mile

Tenhle film byl ve své době kult a přelomový. Píseň Lose Yourself bourala všechny příčky hitparád a znal jí každý. Rap není to, co bych si doma pouštěla, ale Eminem je bůh a tohle se fakt povedlo.

The Wizzard of Oz

Čaroděj ze Země Oz je pohádkový muzikál, který rozhodně není klasickou pohádkou a dítě může i vystrašit. Příběh malé holčičky Dorotky doprovázené Lvem, Plecháčem a Strašákem do kouzelného světa působí i v letech digitálních efektů impozantně. Dnes již legendární „Over the rainbow“ úspěšně zakotvilo v repertoáru mnoha interpretů, ale v podání Judy Garland jednoznačně vede.

Trainspotting

Když Danny Boyle natočil Trainspotting, asi netušil, jaký úspěch bude mít. Film, který zboural všechna možná tabu, doplněný o naprostou hudební raketu a pro svět znovuobjevil jména jako Iggy Pop či Lou Reed. Iggyho Lust for Life u nás na koleji svého času jelo pořád dokola.

5. element

Moje guilty pleasure. Neskutečná hudba od Erica Serry a jeden z nejlepších hudebních nápadů ever – árie z opery Lucia di Lamermoor. Je famózní.

Twin Peaks

Tady nevím, co napsat. Kdo neprožil devadesátky a nečekal na každý nový díl Twin Peaks jak naše babi na Nemocnici na kraji města, tak nepochopí.

Romeo a Julie

Miluju staré filmy a 60. léta byla prostě báječná. Navíc Franco Zeffirelli byl mistr a jeho spolupráce s Ninem Rottou vždy dopadla úchvatně. Příběh veronských milenců je podkreslený tak nádhernou orchestrální hudbou, že pokaždé když film vidím, tak se tají dech.

Philadelphia

Co říct, jsem holt romantik.. Přiznejme si otevřeně, kdo neuronil slzu, když Tom Hanks umíral.

Forrest Gump

To jsou přesně ty melodie, které člověk pozná už při prvních tónech. Skvěle vybrané songy i složená hudba. Co dodat.

Memorable mentions:

  • Underground
  • The Cats
  • Star Wars
  • Lost Highway
  • Buena Vista Social Club
  • Bohemian Rhapsody
  • Pulp Fiction
  • The Bodyguard

Snad je těch mých 10 nej soundtracků aspoň trochu trefou i do vašeho vkusu a jestli ne, dejte mi do komentu vědět, co se líbí vám.

Přidejte komentář