top10

TOP 10 hudebních dokumentů

Máte rádi hudební dokumenty? Je to specifický žánr. Může jít o krátkodobý či dlouhodobý vhled anebo retrospektivně pojatá dokumentace do životů jednotlivých interpretů či kapel. Ať tak či tak, natočených je spousta, ale do mého top 10 se dostaly tyto:

10. MEKY

Československý Paul McCartney, slušny chalan s kravatou a brýlemi slovenskej popovej scény, ten, co z přítmí bratislavských klubů přijel do světel pražského velkoměsta a sesadil božského Karla ze slavičího trůnu! 

Dokument nabízí vcelku velké množství archivních záběrů a důležitých momentů ze Žbirkova života, který měl své světlé, ale i stinné stránky. Film je skvělou sondou do života i zprávou o hudbě let dávno minulých. Pro mladší generace to však bude další film o jakémsi normalizačním zpěvákovi, co miluje Beatles a zpívá o bielych kvetoch či polných vtákoch. Nám starším udělá radost.

9. MAGICKÝ HLAS REBELKY

Velice komplexní dokument Olgy Sommerové o životě Marty Kubišové, a to od dětství až po současnost. Ve filmu je zobrazena celá řada archivních materiálů, dobových záznamů, fotografií či videoklipů. Režisérka do něj jemně vsunula scény, ve kterých Marta Kubišová se skromností sobě vlastní tyto artefakty glosuje a vzpomíná.

Film je obsahově rozsáhlý, neboť zabírá jak zpěvaččin začátek, tak dobu její největší slávy – Golden Kids, pařížskou Olympii, ale i její následný pád v roce 1968. Uvidíte její boj proti režimu, kdy coby disidentka a signatářka Charty 77 protestovala proti normalizaci, následný neuvěřitelný comeback po roce 1989. Snímek neopomíjí ani její život osobní, sdílený postupně se dvěma manžely a s dcerou Kateřinou.

8. HYPE!

Tento dokument našich vodách relativně prošuměl, ale rozhodně stojí za shlédnutí. Režisér Doug Pray přinesl svědectví o počátcích grungeové hudby, která na přelomu 80. a 90. let se stala naprosto přelomovým fenoménem. V dokumentu naleznete nejen nejpopulárnější kapely hnutí – jako Pearl Jam, Nirvana či Soundgarden – ale také ty méně známé jako Melvins, Mudhoney & Seaweed. Dokument zahrnuje klipy z koncertů, rozhovory a záběry ze zákulisí, vykresluje dynamický obraz této velmi vlivné scény.

7. JIMI HENDRIX

Kdo by neznal kytarového mága a nesmrtelnou legendu? Bylo natočeno více dokumentů o Hendrixovi, ale vybrala jsem tento. Pokrývá jak jeho britské období, tak působení ve Státech, kde zanechal nesmazatelnou stopu a ovlivnil celé generace dalších hudebníků.

V dokumentu jsou dobře využity rozhovory s rodinami a současníky, jako je Eric Clapton, stejně jako spalující živá vystoupení ve Woodstocku či Isle of Wight. Film velice dobře vykresluje nesmazatelný portrét rock’n’rollové legendy.

6. KURT COBAIN – MONTAGE OF HECK

Snímek „Kurt Cobain: Montage of Heck“ Bretta Morgena vznikl ve spolupráci s vdovou po frontmanovi Nirvany, Courtney Love a dcerou Frances Bean Cobainovou. Film krásně popisuje Kurtovu osobnost a pomáhá pochopit proč byl Kurt kým byl a jak se stal rockovou legendou.

Režisér dokumentu Brett Morgen vytvořil brilantní dokumentární směs osobních hudebních archivů, dosud neuvedených filmových záběrů a doplněnou o zatím neznámé rozhovory s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli. Zachycuje Kurta jako nonkonformního umělce a sleduje ho od počátků jeho hudební kariéry.

5. PÁTRÁNÍ PO SUGAR MANOVI

Neskutečný příběh hudebníka z konce šedesátých let, který vydal v Americe dvě alba s malými až žádnými fanfárami, v roce 1973 opustil profesionální hudbu a vrátil se na plný úvazek k demoličním pracím ve svém rodném Detroitu. Bez svého vědomí však jaksi paradoxně žil paralelní hvězdnou kariéru v Jižní Africe po boku takových stars jako The Beatles, The Rolling Stones a Jimmy Hendrix.

Příběh Jižní Afriky spočívá v tom, že v určitém rozmaru osudu bylo do země přivezeno Rodriguezovo album Cold Fact. Jeho revoluční folkové písně se ujaly v zemi spoutané apartheidem a staly se soundtrackem mladé generace. To bylo pašováno ven masám a později pokračovalo v prodeji zhruba půl milionu desek pouze v Jižní Africe. On sám o tom neměl ani ponětí.

Nicméně, i přes pohádkový příběh a celosvětový úspěch má film tragický konec. Ve stejném roce kdy režisér Malik Bendjelloul získal Oscara za tento snímek, spáchal i sebevraždu.

4. THE DOORS – WHEN YOU’RE STRANGE

Dokument docela dobře líčí historii rockové skupiny „The Doors“ ze 60. let a jejího charismatického frontmena Jima Morrisona. Pomocí archivních a zákulisních záběrů, několika raných domácích obrazů Morrisona a integrace historie kořenů kapely film zprostředkovává veškerý chaos, změnu a kreativitu, které poznamenaly tuto bouřlivou éru. 

Někdy dostáváme informace, které jsou notoricky známé, jako například původ názvu „The Doors“, čili odkaz na knihu „The Doors Of Perception“ od Aldousa Huxleye z roku 1954. A úplně první píseň, kterou Robby Krieger napsal, byla „Light My Fire“. I tyto, pro nás fandy, staré podrobnosti však mohou být pro nové fanoušky zajímavé a informativní.

A hlavně.. pořád slyšíte tu hudbu!

3. LEMMY

Fanoušci metalu a heavy metalu osobnost Lemmyho Kilmistera rozhodně znají, pro hudebníky je to přinejmenším mistr svého oboru. Film rozhodně neupadá do stereotypní rock’n’rollové pasti snahou ukázat všechno jako hardcore, ale i tím, že ukázal Lemmyho z několika různých úhlů. Představil ho víc než obyčejnou lidskou bytost. Lemmy byl mnohostranný, inteligentní, velmi zábavný a gentleman. 

Nadstavbou jsou i rozhovory s hudebníky a celebritami velkého spektra. Tvůrci se opravdu snažili takříkajíc najít Lemmyho, a myslím, že se to povedlo. I když se vám nelíbí Motörhead nebo vůbec heavymetalová hudba, je to skvělé.

2. AMY

“Život tě učí, jak to žít – pokud žiješ dost dlouho.” To říká nestárnoucí Tony Bennett ve strhujícím intimním dokumentu o dnes již legendární zpěvačce, která se tou radou ovšem neřídila. Rychlý vzestup Amy Winehouse a následný šokující prudký pokles – zemřela ve 27 letech na otravu alkoholem – ji nejen zajistil vstupenku v legendárním #Club27, ale i nesmrtelnost.

Tento dokument je z velké části sdílen vlastními slovy Amy prostřednictvím videa, rozhovorů, telefonních hovorů, písní a časopisů, které pohybují diváky jejím životem s ní, takže nám dává smysl pro její krátký, jasný a sebezničující život.

1. LIVE AID 1985

Tohle není úplně klasický dokument, ale záznam hudebního koncertu. Doslova šlo o benefiční dvojkoncert, který se konal 13. 7. 1985, spolu s probíhající hudební sbírkovou iniciativou. Tento dosud největší koncert v dějinách rockové a populární hudby pořádali Bob Geldof a Midge Ure.

Účelem koncertu bylo získat finanční prostředky pro potlačení následků hladomoru v Etiopii. Akce se konala současně na stadionu ve Wembley v Londýně za účasti asi 72tis. lidí a na stadionu JFK ve Philadelphii za účasti téměř 90tis. lidí.

Byla to neskutečná přehlídka hudebních legend a mágů na dvou scénách na dvou kontinentech. Za vrchol programu se označuje program britské skupiny Queen, který byl po 20 letech zvolen za nejlepší živý hudební výkon všech dob. Zároveň šlo o poslední live koncert Freddieho Mercuryho.

Přidejte komentář