Zvětšenina – tak trochu jiná detektivka

Zvětšenina – tak trochu jiná detektivka. Tak trochu generační výpovědí mládeže 60. let v Londýně. Ale především snímkem, při kterém se ani sekundu nenudíte.

Anotace

Je mladý, pohledný, úspěšný a bohatý, svět – zejména jeho ženská část – mu leží u nohou. Módní fotograf Thomas, ochotný pro získání nevšedních snímků udělat ledasco.

Dravý, arogantní, sebevědomý – a přece vnitřně, skrytě zranitelný. Do londýnského Maryon parku jej zavedla vlastně náhoda. Ale správný fotograf neudělá krok bez svého aparátu a vzdálená dvojice milenců, skotačící na pozadí nádherné, majestátní zeleně je příliš zajímavým objektem, než aby ji jen tak přehlédl. Jenomže náladové fotografie v sobě, jak má Thomas brzy zjistit, skrývají znepokojivé tajemství… (Česká televize)

Napětí se dá krájet

Mladý fotograf Thomas při své noční cestě domů náhodně fotí dvojici milenců v parku a na snímku zachytí i něco, co by tam být nemělo. Totiž vraždu. Tím se rozpoutá kolotoč bizarních situací a momentů, které vyústí v téměř Orwellovský konec. Pravdou je, že valná část filmu je trošku líná a britsky nudná. V momentě, kdy se divák dozvídá o mrtvole, to začíná být zajímavé a napětí vzrůstá. Ale byla to mrtvola nebo jen mlžný opar, stín stromu nebo zakalený zrak?

Artová nálada šedesátkového Londýna

.. tu je cítit v každém záběru. V každém zvuku či hudbě, která se prolíná celým filmem. Ohromuje mě svojí promyšleností a zachycenou atmosférou Londýna 60tých let. Najdete zde typickou pop-art kulturu, extravaganci té doby a vše, co k tomu patřilo.. Vše zabalené do posh pozlátka módního světa, kterému vévodily tehdejší hvězdy jako Jane Birkin, Vanessa Redgrave či Veruschka von Lehndorff. Role fotografa byla do budoucna bohužel, již nepřekonanou, pro mladého Davida Hemmingse. Milovníci big beatu si budou lebedit, protože filmem se prolínají melodie ještě mladinkých a vycházejících hvězd hudebního nebe.

Úspěšný producent

Pro producenta Carlo Ponti byl rok 1966 rokem velmi úspěšným. Recenze všech jeho filmů byly ohromující na všech frontách. Toho roku měl jako producent na Oscarech dvě želízka v ohni – Zvětšeninu, která získala ocenění pouze v Cannes za režii, a Ostře sledované vlaky, které si Oscara odnesly a co si budeme povídat.. btw. věděli jste, že koprodukoval toho roku i Pana Tau?

Zvětšenina

Film určitě není detektivkou na sobotní večer. Nedíváte se na Poirota, který si v závěru pozve všechny podezřelé a brilantním výkladem odhalí vraha. Zvětšenina Vás pomalu vtáhne a i když se snažíte přepínat na toho Trošku, tak se pořád a pořád vracíte, protože Vám to nedá. Musíte vědět, jak Thomas naloží s negativy, kdo je tajemná dívka, na co je sakra ta vrtule a konec..?

Zde se můžete na film podívat 👉 bit.ly/zvetsenina

Režie: Michelangelo Antonioni
Předloha: Julio Cortázar (povídka)
Kamera: Carlo Di Palma
Hudba: Herbie Hancock
Hrají: Vanessa RedgraveSarah MilesDavid HemmingsJohn CastlePeter BowlesJane BirkinVeruschka von Lehndorff

@ YouTube, Seznam

Recenze: Zvětšenina
Režie:
Obsazení:
Scénář:
Hudba:

Summary

4.8

Přidejte komentář