Metropolis – první velké scifi

Když jsem viděla tento film, říkala jsem si, jaké to asi muselo být v roce 1927 při premiéře. Určitě neskutečně bouřlivé. Ten snímek totiž i po více než 80ti letech stále působí magicky a šíleně. Obecně považovaný za první velké scifi, stanovil Metropolis po zbytek století obraz futuristického města jako peklo vědeckého pokroku a lidského zoufalství.

Futuristické drama ze začátku 20. století

Natočit sci-fi o vzpouře lidí proti vrchnosti za pomocí robota vykazujícího lidské vlastnost by nebylo dnes nic nového. Pro Metropolis toto neplatí. Psal se totiž rok 1926, německou produkční společnost UFA stál přes 5 milionu říšských marek a přesto, že to byl přelomový film ve spoustě kategoriích, dobové recenze i diváci film strhali a stal se naprostým propadákem.

Anotace

V roce 2027 propukají ve městě budoucnosti nepokoje mezi nespokojenými dělníky a bohatou honorací žijící si na výsluní. Freder, syn vládce města, na vlastní kůži poznává nelidské podmínky, na kterých město jeho otce stojí, a propadá lásce k Marii, kázající dělníkům o lepším světě. Zanikne město jako bájná babylonská věž, nebo dojde ke smíru? (Letní filmová škola)

Příběh z blízké budoucnosti

Vizionářský film založený na, v zásadě jednoduché myšlence, kterou můžeme najít v mnoha dalších filmech. Osobitý styl zpracování je naprosto úchvatný a jeho atmosféra ohromující. Ojedinělé triky byly naprosto nevídané. Okouzlí vás davové scény, zařezávající pochody dělníků nebo proporcionálně přesná Maria-robot. Langův film je vrcholem německého expresionismu, který je kombinací stylizovaných scén, dramatických úhlů kamery, odvážných stínů a upřímně umělých divadelních scén.

Pod dohledem nacistů

Unikátní film neunikl pozornosti nacistických pohlavárů. Bohužel v něm nalezl zalíbení tehdejší říšský ministr propagandy Joseph Goebbels a zneužil ho pro potřeby nacistické propagandy. Fritz Lang uprchl do USA.

Film byl němý, s hudebním doprovodem, ale herecké obsazení měl na tu dobu vskutku skvostné. A kdyby vám náhodou některé jméno bylo povědomé, tak ano – v hlavní roli Fredera je Gustav Frölich – manžel Lídy Baarové – ten, kterého jako soka v lásce odstavil výše zmíněný Goebbels.

Tajemná historie filmu

Po komerčním neúspěchu, který málem UFU stál existenci (ze které se dostala jen díky vydatným Hollywoodským finančním injekcím), byl film stažen z distribuce a sestříhán z původních téměř 3 hodin na 80 minut. Během následujících let se řada sestříhaných scén a vůbec převážná část filmu ztratila, byť verzí existovalo několik.

V roce 2002 byla vydána verze o 112 minutách s vloženými spojovacími mezititulky namísto ztracených scén, čímž vznikl snímek nejvíce se přibližující původní Langově představě. V této verzi jsou nejen přidány scény nalezené v různých archivech a muzeích, které celá desetiletí nikdo neviděl, ale také je zde zachován jejich původní sled a jsou vloženy správné mezititulky.

V červenci 2008 byla zcela náhodně objevena kompletní původní verze filmu ve filmovém muzeu v Buenos Aires. Tato verze byla poprvé po 80ti letech představena publiku, tentokrát s ohromným úspěchem, jak komerčním, tak diváckým, na Berlinale v roce 2010 a byla streamována po celém světě. Promítání doplnil živý doprovod reprodukující původní hudbu skladatele Gottfrieda Huppertze.

Inspirace

Zcela ojedinělý, byť poněkud levičácký, snímek, jehož námět lze aplikovat na jakoukoliv dobu, jakoukoliv společnost či náboženství, inspiroval řadu umělců a autorů k dalším dílům. Za všechny jmenujme typicky „Blade Runner“, „The Fifth Element“, „Alphaville“, „Escape From L.A.“, „Gattaca“ a Batman’s Gotham City ad. A na první dobrou jistě všem naskočí milovaní Queen a jejich Radio Gaga.

Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce

Hlavní moto celého filmu – “prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce“ – které je nutno interpretovat jako výraz toho, že v lidském bytí se má láska spojovat s rozumem a mocí a na závěr dochází k usmíření.

Režie: Fritz Lang
Předloha: Thea von Harbou (kniha)
Scénář: Thea von HarbouFritz Lang
Kamera: Karl Freund
Hudba: Gottfried HuppertzAbel Korzeniowski (nepůvodní)
Hrají: Alfred AbelGustav FröhlichRudolf Klein-RoggeFritz RaspTheodor LoosErwin BiswangerBrigitte Helm

@ YouTube, Horrornet, Seznam, Wiki

Recenze:

Režie:
Scénář:
Obsazení:
Scénografie:

Souhrn:

5

Přidejte komentář