Poslední závod

Když se v českých zemích řekne Hanč a Vrbata, minimálně každý lyžař ví, o kom je řeč. Film Poslední závod ovšem není příběhem Hanče a Vrbaty, dvou lyžařských ikon přelomu 19. a 20. století, ale především jejich kamaráda Emericha Ratha. Tento všestranný sportovec, mladý talent a věrný přítel měl v životě velkou smůlu. Narodil se do doby, kdy se úplně nehodilo být Němcem. I přesto, že se cítil být více Čechem.

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Hory se zpočátku století začaly dynamicky proměňovat, zejména díky jedné novince v českých zemích – lyžím. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař, který vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. (Punkfilm)

Film sledujeme tedy pohledem mladého a začínajícího Ratha ve světě, kdy nacismus a německé zlo bylo v menšině a nikdo netušil, co nás ještě čeká. Druhá linie má stejně posmutnělé konotace, kdy starý Emerich vypráví svou část příběhu v roce 1954 v potemnělé kotelně jedné odborářské rekreační zotavovny.

Být Němcem v Čechách nebylo snadné

Tragický závod z roku 1913, který vzal život dvou českých lyžařů, je sice notoricky známý, ale co zůstalo komunistickým režimem skryto, byl příběh třetího kamaráda – talentovaného lyžaře s nežádoucím občanstvím. V hlavních rolích obou Emerichů – starého i mladého excelují oba zvolení herci. Oldřich Kaiser i Marek Adamczyk.

Samotný závod, který stojí hlavně na postavě tvrdohlavého Hanče (Kryštof Hádek), jež i přes nepřízeň počasí a slib manželce, se vydává na nebezpečný závod. Vrbatova postava je poněkud upozadněna a jeho role v příběhu vysvětlena jakoby mimoděk. A vlastně je v celku možná zajímavější.

Krkonoše v hlavní roli

Autoři vsadili na dosud neznámý příběh, který byl komunisty dobře utajen, ale taky na krásu a divokost Krkonoš. Jako celek nepůsobí film špatně, ale po jeho zhlédnutí vás napadá asi milion otázek. Proč, kde, kdo, jak..

Řemeslná stránka je preciznost sama, herecké výkony jsou naprosto odpovídající. Film o pravém přátelství, které se dnes nevidí a notoricky známý příběh, který byl vlastně trochu jinak, by i přes nesporné kvality stál za dotažení.

@ YouTube, Punkfilm

Přidejte komentář