Tenkrát v Hollywoodu

Film jsem viděla teď o víkendu, stylově po americku, v autokině. Když jde kolem vás cca rok aura toho, že tohle je TO ono, tak máte očekávání. S jistotou ale víte, že když vám režisér naservíruje dva největší krasavce Hollywoodu vedle sebe, tak je to TO ono, i kdyby to byl déčkový film.

Naštěstí má film na svědomí Quentin Tarantino, takže to je film A*. Tarantino je známý svou vášní k filmové historii a ve svém devátém filmu si vzal na paškál přímo dějiny Hollywoodu. Protagonisty jsou lidé od filmu, děj zasadil do Los Angeles, filmových studií či přímého filmového natáčení. Filmem jsou protkány jak fiktivní, tak reálné postavy.

Hlavními postavami jsou bývalá hvězda televizního seriálu Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér a nejlepší přítel Cliff Booth (Brad Pitt), kteří se snaží najít si své místo v měnícím se filmovém průmyslu. Oba se neúspěšně snaží prosadit v Hollywoodu, který již nepoznávají. Ale Rick má velmi slavnou sousedku… Sharon Tateovou.. Příběh zavražděné manželky režiséra Polanskeho sektou Charlese Mansona je filmem jaksi orámován, nikoliv jeho hlavním motivem.

Tarantino pochopil, proč byla šedesátá léta pro Hollywood tak důležitý. Studia se začala přiklánět k novým tématům a produkčním praktikám, které do té doby charakterizovaly spíše nezávislou nebo béčkovou produkci. Propojil kulturní underground, runaway produkce a spaghetti westerny, dobový status americké televize a rádia i příchod evropských artových režisérů..

Film by mohl být kratší, pro evropské a neamerické publikum budou některé narážky asi nepochopitelné či je nechytí, ale i bez toho je to velká pocta filmovému umění.

P.S. jednoznačně nejlepší scéna z celého filmu – když opálený Brad Pitt leze na střechu opravit satelit, rozhlédne se po prosluněných hollywoodských kopcích posetých luxusními domy, tak se nadechne a zapálí si cigáro. 😍🥰😘💥🔥🌞

Foto: Falcon

Přidejte komentář