Pí a jeho život – vizuální nádhera Anga Lee

Pí a jeho život (orig. Life of Pi) je druhý román kanadského spisovatele Yanna Martela. Kniha poprvé vyšla v září 2001 a následujícího roku získala prestižní britskou literární cenu Booker Prize. Kniha se u nás nikdy bestsellerem nestala, takže do povědomí se příběh dostal až díky tomuto vizuálně nádherně zpracovanému filmu Anga Lee.

S tygrem ve člunu

Hlavní hrdina je Piscine Molitor Patel, přezdívaný Pí, indický chlapec z Pondicherry, kde jeho rodina vlastní zoo. Po rozhodnutí k přestěhování do Kanady i s celou zoo a následném ztroskotání lodi přežívá 227 dní na záchranném člunu v Tichém oceánu. S bengálským tygrem zvaným Richard Parker. Trochu ujetý námět knihy má údajně oporu v reálném příběhu 🤷‍♀️.

Když Ang Lee začne snít

Nicméně, příběhu se ujal Ang Lee a celý ho zasadil do úžasných až téměř snových obrazů. Film je především vizuální lahůdkou. Noční rozzářená obloha, ostrov plný malých surikat či skákající velryby jsou mistrovským trikovým kouskem.

Je to takový velký filozofický střet světa lidí a zvířat, jejich vztahů, chování a dění kolem nich. Spirituální a technicky zpracované drama, které má charakter, srdce a sympatický režijní švih. Jedna alegorie střídá druhou, interesantní příběh, od úvodních titulků nastartovaný vizuální skvost.

I skrze všechnu tu nádheru film ve mě zanechal určitý pocit naděje. Ač se o stále snažíme přírodu důkladně zničit, její síla a moc nám permanentně ukazuje, kdo je tady pánem. Ať jde o Richarda Parkera či mořské bouře. A je to dobře.

Oprávněná ocenění

Hlavní herecký výkon byl právem odměněn řadou světových cen a sám Ang Lee si odnesl cenu nejvyšší – amerického Oscara.

Trailer:

Zdroj: YouTube

Režie: Ang Lee
Předloha: Yann Martel (kniha)
Scénář: David Magee
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: Mychael Danna
Hrají: Suraj SharmaIrrfan Khan

Recenze:
Režie:
Scénář:
Scénografie:
Obsazení:

Souhrn:

4.9

Přidejte komentář