Yesterday

Upřímně, kdyby nebylo mého oblíbeného Eda Sheerena, tak tenhle film by mě asi minul. Když jsem četla, že Ed hraje ve filmu Dannyho Boyla o milovaných Beatles, tak bylo rozhodnuto. A pak jsem viděla trailer a děsně se mi líbila ta myšlenka “co by bylo, kdyby Beatles nebyli”.

Danny Boyle vstoupil do povědomí diváků hned svým prvním celovečerním filmem Mělký hrob, který následoval dnes již kultovní devadesátkovou klasikou Trainspotting (btw, jeden z nejlepších filmových soundtracků ever) s jednou nominací na Oscara za adaptovaný scénář. Toho se dočkal až u Milionáře z chatrče. Výčet jeho filmů se dá číst jako seznam 10 movies what you have to see before you die.

Takže jeho prozatím poslední film stojí na fakt skvělé myšlence, že se svět na pár sekund ponořil do tmy, přičemž mimo jiné vymazal existenci Beatles, Coca–Coly, Oasis, cigaret či Harryho Pottera. Neúspěšný písničkář Jack zahraje svým kamarádům na své nové kytaře Yesterday od Beatles, oni se z toho rozpláčou, protože tu písničku nikdy neslyšeli. Doma u internetu pak Jack zjistí, že je nejspíš jediný na tomhle světě, kdo zná písničky liverpoolského kvarteta, které v šedesátých letech proměnilo populární hudbu, potažmo svět. 

Využívá situace, pár písniček nahraje na YT, do toho se přimotá Ed Sheeran, který vezme Jacka jako předskokana na své turné a stane se z něj celosvětová superstar. Film je ale hlavně příjemná romantická story, která hladí kultovními písněmi nesmrtelných Beatles.

Asi bych to nemohla zařadit k filmovým poctám hudebním legendám jako byli Bohemian Rhapsody nebo Rocketman. Ale svým způsobem hold legendě vzdán byl.

Na druhou stranu, musím přiznat, že romantická linka na mě sama o sobě v podstatě nefunguje, oba protagonisté postrádají vzájemnou chemii a kdyby to nebylo až tak o nich, ale o “svět ztratil Beatles”, tvůrci by udělali lépe. Taky mi trochu vadilo to teatrální přiznání na Wembley, ale to souviselo opět s tou romantickou linkou.

Velké plus za Eda, který si umí udělat srandu sám ze sebe, za konec s Johnem Lennonem (jak by byl svět báječný, kdyby nebylo Marka Chapmana), za mojí fakt milovanou Eleanor Rigby (celý film jsem jim napovídala).

Jak tento film vlastně vnímají dnešní mladí, kteří, pokud nejsou znalí, tak jim hudba 60tek je asi trochu cizí?

A vůbec.. si říkám, co kdyby vlastně nebyli Beatles? Svět by stoprocentně byl neúplný!

Foto: Cinemart

Přidejte komentář