Karel, já a ty

Když dva dělají totéž, není to totéž. Je jen pár nadějí české kinematografie, které na svých filmech dělají více funkcí najednou a ustojí to se ctí. Většinou to nezachrání ani špičkové obsazení a nejlepší tým. Filmový debut Bohdana Karáska, který je zároveň distribučním debutem Marienbad festivalu, byl v roce 2018 uveden na KVIFF. Bohdan Karásek si střihnul roli režiséra, scénáristy, producenta, autora hudby, střihače a zároveň jedné z hlavních postav.. ano, toto všechno stihnul.

Film se žánrově řadí mezi tzv. mumblecore filmy. Mumblecore se zrodil už na počátku milénia a svůj název získal od špatně ozvučeného mumlání postav. Známý je tím např. Richard Linklater a jeho Flákač z r. 1990.

Film o manželské krizi a zvláštním kamarádství trpí především absencí děje, kvalitních dialogů a hereckých výkonů. Konverzační drama/komedie (tady teda nevím.. není to ani dramatické ani vtipné) se většinu času se točí v kruhu, postavy se nijak nevyvíjejí. Režisér chtěl vsadit na přirozenost, ale místo celého hereckého ansámblu měl přece jenom obsadit někoho, kdo alespoň trochu hrát umí. Jenovéfa všechno neutáhne.

Režisér Karásek měl snahu, ale přiznejme si, že to není Mádl ani Horák a už vůbec ne Linklater. A obávám se, že ten šmrnc a lehkost tam nebude nikdy.

Foto: Marienbad Film Festival

Přidejte komentář