Žáby bez jazyka – Mistrně zabitý experiment o ničem.

Rodinný příběh jednoho dne Jaroslava K. (Jaroslav Plesl) a jeho nejbližší rodiny. Jaroslav K. bojuje o svoje děti, a aby je získal od svojí krásné ženy Blanky (Jazmína Cigáneková), musí se vyrovnat nejen se svojí dominantní matkou Dorotou (Regina Rázlová), ale hlavně se musí poprat se svými nejtemnějšími stránkami a démony. Na jeho metaforické cestě, která je strukturovaná jako počítačová hra, bude muset obětovat víc, než by kdokoliv z diváků předpokládal. (CinemArt)

Toto je oficiální anotace k nejnovějšímu filmu režisérky Miry Fornay Žáby bez jazyka. Při vší dobré vůli tam prostě „rodinný film“ v té definici slova, jak ho plus mínus známe, nevidím. Jde o jakýsi experiment, kde si divák připomíná pohádku o slepičce a kohoutkovi. Aby hlavní hrdina mohl pomoci svému skomírajícímu malému synovi, musí nejprve získat klíč od stařenky, která ale potřebuje souhlas od jeho manželky, která ze skomírajícího vztahu ale nejprve chce alespoň vytřískat byt ve vlastnictví hrdinovy matky. Ta je ochotná mu jej dát, ovšem pouze pokud hrdinův otec a její bývalý manžel uvaří rodinný oběd. A tak to ještě pokračuje.

Film postrádá vše, na co je běžný divák zvyklý – jako je třeba děj nebo smysluplné dialogy a chování postav. Co naopak nepostrádá, jsou scény s nahou Reginou Rázlovou (je to bezesporu krásná dáma a nejsem puritán, ale někdy je méně více), nezletilá dívka orálně se ukájející pomocí žáby nebo sex se sedmdesátiletou tchýní. U těchto a podobných výjevů divák neví, zda se skutečně nachází na Festivalu Finále či si omylem zapnul erotický kanál.

Určitě nejsem většinový divák, ale o tomhle se snad nedá mluvit ani jako o surrealismu, dadaismu či inspiraci francouzskou novou vlnou.

Foto: Česká televize

Přidejte komentář