Herec – lahůdka obzvláště vypečená!

Anotace

Minisérie Herec je dramatický příběh slibného mladého herce zasazený do počátku padesátých let dvacátého století. Mnoho mladých lidí tehdy muselo volit stejně jako on: totalitnímu režimu se postavit, přizpůsobit, nebo se na něm dokonce aktivně podílet. Volba hlavní postavy minisérie Herec je přitom ještě o řád složitější. Standa v sobě totiž skrývá velké tajemství. Pro někoho traumatizující handicap, pro něj však překvapivá cesta ke kariéře. Minisérie je studií lidského charakteru a jednání ve vyhrocených situacích, kdy otázka morálky a chování hrdiny není zdaleka jednoznačná. (Česká televize)

To je nástin obsahu nové, 3dílné minisérie z dílny ČT, Herec. Česká televize se poslední dobou svým repertoárem, zejména na poli seriálové tvorby, těžce vzdaluje ostatním TV stanicím (Netflix ani HBO u mě nenajdete 🤷‍♀️🙄). Ať mluvíme o nedávném komediálním Mostu, historické Marii Terezii či drama Dukla 61. Nicméně za mě Herec vede.

Tvrdá padesátá!

Návrat do tvrdých padesátých let, kdy v Československu převzali moc komunisté pod diktátem Sovětů a začali zde praktikovat ohavné stalinistické čistky, byl především filmovou prověrkou charakteru, odvahy a přátelství.

Neuvěřitelný Jan Cina podal za mě svůj životní výkon, stejně tak Jenovéfa Boková. Z ostatních nemůžu nikoho dalšího extra vypíchnout, protože skvělí byli všichni. Minisérie Herec byla zcela poprávu nominována na „evropského televizního Oscara“ ocenění Prix Europa.

Herec Martin Finger o atmosféře: „Padesátá léta nejsou v našich dějinách samozřejmě jenom o zvěrstvech komunistů a estébáků, jakkoli se v dějepise zmiňuje především toto. Lidé žili i své obyčejné životy, které žijí a musí žít za každého režimu. Bez diskuze ale toto období spadá do temnějších etap našich dějin.“ (ČT)

Minisérie je situována do padesátých let. „Snažili jsme se zachovat atmosféru. První polovina třiapadesátého roku, kdy nejdřív zemřel Stalin, poté Gottwald a ke všemu místní komunisti chystali revizi takzvané monetární politiky, byla podle mého názoru první z festovních hřebíků do rakve lidově demokratického režimu v téhle zemi,“ popisuje autor námětu a scénárista Petr Bok. (ČT)

Námět podle reality

Autoři se netají, že scénář byl inspirován skutečnými postavami a to je na tom celém děsivé. Že se to vážně dělo. Češi šli proti Čechům, muž proti ženě, bratr proti sestře. Bez milosti, s krutostí, bez důvodu..

Jsem ráda, že vznikají tak silné filmy, abych mohla za pár let ukázat dceři, jaké má štěstí, že se narodila ve svobodné zemi.

Foto: ČT

Přidejte komentář