Modelář

Režisér Petr Zelenka přišel ve svém nejnovějším filmu Modelář s na domácí poměry poněkud netradiční a ambiciózní látkou.

Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

Veronika Kubařová

Modelář je drama někde na pomezí mezi politicko-společenskou agitkou a dramatem o extremismu, kde se probírá Zelenkovo oblíbené češství. Bohužel to nefunguje tak, jako například ve Ztraceni v Mnichově, kde ta parodická linka jasně kraluje. Tady se to bere strašně vážně a vzniká tak prapodivný slepenec.

Takto vystavěný film bohužel střílí příliš vysoko. Americké válečné zločiny? Žaloba na prezidenta a nejvyšší státní exekutivu? Natočit to Američani s Bradem Pittem a Leonardem diCapriem možná tu máme nové Tři dny Kondora a dalšího Oscara. Modelář světem profrčí jako dron černou dírou. Myslím, že je škoda, že se autoři nezaměřili na tu méně zajímavou domácí linii s hledáním spravedlnosti v nudném rodném kotlíku.

Vnímám to spíš jako dva filmy v jednom. Poněkud ujetou politickou agitku a naprosto perfektní film o dronech a lidech okolo nich.

Herecky nelze co vytknout. Oba hlavní protagonisty mám ráda a čím jsou starší, tím herecky (a Jirka i režisérky) rostou. Efekty s drony byly famózní a kamera celého filmu byla špičková. Rovněž bych chtěla vyzdvihnout smysl pro kostymérský detail, nevím, zda tento prvek byl vůbec zamýšlený, ale rozhodně oceňuji zhoršující se kvalitu Hádkova oblečení v průběhu filmu.

Jediná vada na filmu je prostě scénář. Asi bych pochopila snahu o jakési poselství o neakceptovatelnosti některých špinavých praktik světových mocností, ale stále je to jen komediálně pojaté domácí drama.

I přesto však film patří k tomu lepšímu, co letošek do kin přinesl.

Foto: Falcon

Přidejte komentář