Manželská historie – jak přežít rozvod

Manželská historie není doslovným návodem, jak přežít rozvod. Je jen příběhem manželského páru procházejícím hořkým rozvodem je dle očekávání emocionálně trýznivý a smutný, ale v rukou elegantně jízlivého scenáristy a režiséra Noaha Baumbacha je také plné života a určitého lidství. A tak trochu i více zábavnější, než byste čekali.

Anotace

Nicole (Scarlett Johansson) a Charlie (Adam Driver) jsou manžely stojícími před rozvodem, který na začátku oba nechtějí řešit právní cestou. Mají syna, o kterého se střídavě starají po odstěhování Nicole k mámě v Los Angeles. Později se Nicole rozhodne využít právní pomoc při rozhodování o opatrovnictví syna. Trpký příběh je zrcadlem osobní zkušenosti režiséra, který si prošel rozvodovým řízením na vlastní kůži a scenáristicky obohatil snímek dialogy ze života bez příkras a bez servítky. (csfd)

Rozvod po americku

Úspěšný newyorský divadelní režisér Charlie Barber produkuje hru, v níž hraje jeho manželka Nicole, bývalá filmová herečka. Prožívající manželské problémy řeší s mediátorem, ale jejich sezení krachují v momentě, kdy Nicole odmítá spolupracovat.

Když je Nicole nabídnuta hlavní role v TV seriálu v Los Angeles, rozhodne se odjet, dočasně žít se svou matkou v západním Hollywoodu a vzít s sebou i syna Henryho. Charlie zůstává v New Yorku, protože hra je úspěšná a přesouvá se na Broadway. Navzdory tomu, že se pár dohodl na přátelském rozchodu bez právníků, Nicole si najímá Noru Fanshawovou, expertku na rodinné právo a pouští se o rozvodové bitvy.

Po složitých hledání vhodného právního zástupce Charlie najímá drahého Jaye. Případ se přesouvá k soudu, kde Nora a Jay se pouští do vysoce agresivního boje a vytahují veškerou možnou špínu na své klienty. Ti mezitím zůstávají přáteli a tráví čas s Henrym, který celým soudem velmi trpí.

Herecká symfonie

Že je Scarlett Johansson výborná herečka, se ví, byť se v posledních letech poněkud pozapomněla v Marvelovkách. Adam Driver své herecké kvality teprve odhaluje, ale svět už o něm ví. Postavy Charlieho a Nicole jim neskutečně sedly a celou dobu jste ten příběh prožívali, jako kdyby to byl váš vlastní rozvod. Jejich hereckému koncertu neuvěřitelně sekundovali Laura Dern jako Nicolina právnička Nora, kterou byste s chutí přetáhli hned po prvním setkání. Stejně tak Charlieho druhý právník Jay v podání Raye Liotty. Vůbec pohled do zákulisí rozvodových právních firem v USA je hodně zajímavý… a smutný. Za zmínku stojí i výkon Alana Aldy, který zde ztvárnil Charlieho prvního a mnohem smířlivějšího právníka.

Jak přežít rozvod

Manželská historie stoprocentně nenabízí, jak přežít rozvod. Je to především hluboce osobní film. Rovnoměrně ukazuje obě strany se soucitem, porozuměním a nakonec i frustrací. Příběh neklade vinu žádnému z protagonistů, což je perfektní návod pro páry, jak se s vyrovnat s vlastními pocity.

@YouTube, Variety

Recenze:

Režie:
Scénář:
Kamera:
Obsazení:
Hudba:

Summary

4.8

Přidejte komentář