Bourák

Od Tomana veliký posun. Od historických dramat či animáků k černé komedii. Nebo bláznivé gangsterce? Nebo romantické komedii? V oficiální anotaci je “černá komedie”, ale myslím, že by se na to hodilo více škatulek. Upřímně si myslím, že je to úplně jedno.

Film se odehrává ve fiktivním městě Šlukdorf, imaginárním městě na severu Čech, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. Hlavními hrdiny příběhu jsou manželé středního věku, původně rock’n’rolloví tanečníci, kteří prožívají svou nutnou krizi. Odevzdaná a zanedbávaná matka Markéta, v domácnosti a otec Láďa, pubertou zastydlý kšeftař s vraky aut, co po večerech chodí trsat rock’n’roll s holkou, co vypadá jako špatná imitace pin up girl ze starého amerického katalogu. Dále bychom tu měli jejich pubertální dceru Kamilu, jejího mafiánského šéfa a pár dalších vedlejších postav, které dotváří tento bizár obraz.

Točit cokoliv, co se odehrává v Sudetech a ve šluknovském výběžku obzvlášť, má už předurčeno být svým způsobem trochu tíživější či smutnější. Film, byť řeší primárně vztah obou rodičů, jejich odcizení a následné smiřování prostřednictvím dcery Kamily, se odehrává na pozadí rozvalin města, skrz které je stále cítit pachuť někdejšího komunismu i buranské mafiánské špíny.

Tu představuje Kamilin šéf Ruda zvaný Bingo, který kvůli městské vyhlášce o zákazu hazardu musí zavřít podnik s hracími automaty, má problém s mafií, nezvládá životní styl své ženy a odmítá ho i jeho životní láska, Markéta. Protože je toho na něj moc, tak mu rupne v bedně a začne používat golfovou hůl na jiné účely než na golf.

Ondřej Trojan opět vsadil na svůj osvědčený team a kromě osvědčeného tria Jarchovský-Macháček-Boková (a mnoho dalších 🙂 ), tentokrát přizval ke spolupráci i svého bratra Ivana, který si zahrál hlavní roli Bouráka. Roli dcery Kamily svěřil nové tváři, Veronice Markové. A vsadil skvěle. 🙂

Hudební složky se zhostila formace Monkey Business a jejich rock’n’rollové vyprávění o Bourákovi dává filmu tak trochu snové vyznění. Elvis u nás doma frčel docela dost, já na americkém rock’n’rollu 50. let takřka vyrostla a dodneška ho taťka má rád, takže za toto fakt díky.

Řekněme si upřímně, na oscarovou nominaci to asi nebude. A český rybník.. známe to. Ale já se po dlouhé době bavila a to je co říct. Jestli měl film splnit účel pobavení, tak splnil. Jestli měl splnit účel zamyšlení se nad tragickou situací na severu, tak ano. Jestli měl film splnit účel se trochu zasnít, tak ano, trochu jsem se zasnila..

ps. jen jedna věc mi vadila. rozhovor Trojan-Trojan dobrý, velký Trojan jako Elvis fakt vtipný, ale příšerně dlouhý!!!

Foto: @Bara Lockefeer, tha

Přidejte komentář