Až vyjde měsíc

Až vyjde měsíc – skautská balada Wese Andersona

Wese Andersona známe svým svérázným humorem i způsobem natáčení, takže skautská balada Až vyjde měsíc svým nezaměnitelným rukopisem v tomto směru nepřekvapí. Jednoduchý příběh o první lásce, atmosférou 60.let a hromadou hollywoodských hvězd, které sekundují ústřední dvojici zamilovaných skautíků.

Anotace

Příběh roztomile svérázné komedie Až vyjde měsíc se odehrává v 60. letech 20. století na romantickém pobřeží Nové Anglie. Samovi a Suzy je dvanáct let. Oba spojuje stejný problém: se svým okolím si nerozumí, ale myslí si, že o světě dospělých vědí vše. Na první pohled se do sebe zamilují. Uzavřou tajnou dohodu a připravují velkolepý plán. Po roce od jejich prvního setkání společně utečou do divočiny. Jejich zmizení obrátí život poklidného městečka vzhůru nohama. Pod vedením místního šerifa (Bruce Willis) zahajují obyvatelé rozsáhlé pátrání po dvojici malých uprchlíků. Kromě rodičů (Bill MurrayFrances McDormand) mladé dívky, se po jejich stopách vydávají i místní skautský vedoucí (Edward Norton) s celým oddílem nadšených skautů, sociální pracovnice (Tilda Swinton) a další výstřední dobrovolníci… (oficiální text Bioscop).

Zálesácká love story ve velkém stylu

Motiv generační vzpoury ve věku, kdy jste ještě dítě, ale ještě ne puberťák, orámovaný blíže nespecifikovaným časovým obdobím 60. let, prostě táhne. Wes Anderson příběh navíc umístil na tradiční skautský tábor uprostřed kouzelné přírody Nové Anglie, takže o romantiku nouze není.

On, malý zálesák, s dýmkou a krosnou s nezbytnými skautskými pomůckami, ona, malá dáma, s kufrem knížek a gramofonem. To jsou charakteristické symboly obou hlavních představitelů. Režisér si vůbec neskutečně vyhrál s rekonstrukcí dětského světa. Poctivě vybudoval vidění reality v daný okamžik – tedy s růžovými brýlemi slepé zamilovanosti, s praktičností skautské výchovy a tvrdými rodinnými zkušenostmi. To celé zarámoval znalostí knih (mnohdy velmi vtipnou) či poslechem rádia (btw, hudba je samostatnou kapitolou tohoto filmu). Děti s přirozeností sobě vlastní se chovají jako malí dospělí. Typicky při scéně s líbáním – „miluji Tě, ale nevím o čem mluvíš“.

Když Bruce Willis a Edward Norton mají vedlejšáka

Jak jsem již výše zmínila, o hollywoodské star není ve filmu nouze. Film se jimi přímo hemží. Od jmenovaného Bruce Willise či Edwarda Nortona, přes Tildu Swinton v roli nepříjemné sociální pracovnice až po poněkud svérázné rodiče umanuté Suzy v podání Billa Murray a Frances McDormand. Všichni jsou úžasně stylizovaní do dané atmosféry, herecky se stáhli a pouze sekundují dvěma hlavním hrdinům.

Bez rádia ani ránu

Hudební složka filmu je jednou z nejdůležitějších a činí film velice stylovým. Film začíná hudebním rádiovým pořadem, kde něčí hlas vysvětluje posluchačům princip a fungování klasické symfonie. A rádiový poslech provází diváka celým filmem. Je to jakýsi neotřelý návrat do 60tých let.

Závěrem

Až vyjde měsíc je krásně stylizovaná, situační komedie, která ovšem nesklouzává k trapnostem. Velcí herci nepřehrávají ty menší a máme tu fakt originální pohled na filmovou hudbu. Wese Andersona nemusí každý, ale mě baví a trochu mi svým stylem připomíná Taiku Waititi. A toho miluju.

Zdroj: Bioscop, YouTube

Recenze

Režie:
Scénář:
Kamera:
Obsazení:
Hudba:

Souhrn:

4.6

Přidejte komentář