Pátý element

Každý má svůj guilty pleasure, ten můj je sci-fi romantická střílečka Luca Bessona z roku 1997. Námět velice prostoduchý (asi jako většina americké produkce) – jeden hrdina musí během nejlépe 24 hodin zachránit svět, zabít pár padouchů a zachránit krásnou dívku. 

Jenže v roce 1997 ještě Luc Besson točil filmy s francouzským šarmem, svým osobitým humorem a i přes velkolepou hollywoodskou produkci a obsazení, dostal film ohromný vtip a nadsázku. 
Fantastický svět života na Zemi v 23. století propracovaný do těch nejmenších detailů dělá z filmu kultovní záležitost, a to nejen mezi milovníky sci-fi. 

Besson vzal do týmu špičky v oborech a je to vidět. Jeho stálý hudební guru Eric Serra nemohl zklamat, ale vrcholný výběr z opery Lucia di Lamermoor pro Divu byl famózní a dělá ze soundtracku majstrštyk. Jako správný Francouz sáhl po té nejvyšší kvalitě, ke spolupráci oslovil nejlepšího z nejlepších a kostýmy mu navrhoval sám veliký Jean-Paul Gaultier 🥰😇. Kostým Leeloo se jen díky němu stal legendárním a nesmrtelným.

Obsazení je již hollywoodské, ale za všechny vypíchnu dva: hlavní zaporák, Gary Oldman a v pidiroličce zcela na začátku, nedávno zesnulý Luke Perry. A Milla byla ještě krásná.. Film má i na naše poměry super překlad i dabing a veškeré vtipy vyznívají tak jak bylo zamýšleno. 


Film celkově vzbudil hodně kontroverzí, neboť byl nominován jak na Oscary, tak i všechny Evropské velké ceny, ale zároveň i anticeny, tzv. Maliny. 

Leeloo forever!!!


#patyelement #fifthelement#lucbesson #scifi #garyoldman#novyfilm #littlemoviediary

Přidejte komentář