Amélie z Montmartru

Amélie z Montmartru je fascinující film o obyčejných lidech, kteří žijí obyčejné životy, ale dělají neobyčejné věci. S tímhle filmem mám spojené nejlepší KVIFF, co vůbec kdy byl. Roku 2001 (ano, někteří z vás se teprve chystali narodit) byly kromě Amélie k vidění filmy jako Amorres Perros, Don ´s Plum Bar, Evoluce, Dr. T a jeho ženy, Deník Bridget Jones, Jamon, jamon a za nás boží filmy jako Musíme si pomáhat. 

Anotace:

Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět. Když pak jednoho dne objeví člověka sbírajícího u nádražních fotoautomatů zahozené podobenky cizích lidí, Amélie se zamiluje. Trvá to ale ještě nějaký čas, než se seznámí s Ninem a než mu dovolí rozšifrovat její tajemné zprávy. (oficiální text distributora)

Raketový start Audrey Tautou

Film vystřelil Audrey Tautou mezi 🌟 první velikosti a právem se zde drží do teď. Jednoduchý námět o plaché dívce z centra Paříže netřeba představovat. Hudba Yanna Tiersena za těch téměř 20 let zlidověla a mnohdy si ji už ani nespojujeme s tímto filmem jako spíš s Montmartrem či Paříží jako takovou. Za zmínku stojí i výtvarná stránka filmu, na které film hodně stojí. Vyzdvihávat herecké výkony by bylo trapné, skvělí byli všichni.

Francouzská pastva pro oči

Jak jsem již zmínila u Zátahu, Francouzi prostě umí točit filmy a je čirá krása se na ně dívat jakkoliv jsou trhlé a divné.
PS. Amélie si tehdy odnesla hlavní cenu, Křišťálový glóbus!

foto: MagicBox

Přidejte komentář