Diego Maradona

Už oscarová Kapadiova Amy byla Něco! Dokumentarista si umí vybrat mediálně velmi vděčné a zajímavé postavy a nafilmovat je z pohledu divákům dosud neznámého a odhalujícího jejich nepoznané stránky. 


Tentokrát vsadil na živoucí fotbalovou legendu, Argentince Diega Maradonu. Osobně o něm vím akorát to, že je z Argentiny, že dal kdysi góla rukou a že je to kokainista. Dokument popisuje vzestup a pád legendy, naprosto fanatické uctívání fotbalu a jednotlivých hráčů jako bohů v takových rozměrech, že v našich končinách by to bylo nepředstavitelné a nepochopitelné.

Kapadia odhaluje rovněž jeho angažmá v Neapoli, které vládne nejen fotbalový fanoušek, ale především mafie. Neustále nabízí souboj probíhající skrze vnější i vnitřní démony v samotném Diegovi – jeho životní zápas mezi Diegem a Maradonou. Diego – hodný kluk z předměstí a Maradona – fotbalová primadona v záři reflektorů. Ten začal časem převažovat, ale nakonec ho semlely okolnosti a v zásadě náhoda.

Bylo zajímavé pozorovat, co všechno jsou lidé (a zde nejen Maradona, ale hlavně jeho okolí) schopni udělat pro úspěch a peníze a jak moc je fotbal v těchto zemích důležitou součástí života. A kdo nejde s námi, jde proti nám 🙂

foto: aerofilms

Přidejte komentář