Meky

Dokumentární film o legendě československé pop music, Miroslavu “Meky” Žbirkovi natočil Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument o zakladatelích skateboardingu King Skate.

Československý Paul McCartney, slušny chalan s kravatou a brýlemi slovenskej popovej scény, ten, co z přítmí bratislavských klubů přijel do světel pražského velkoměsta a sesadil božského Karla ze slavičího trůnu!

Dokument nabízí vcelku velké množství archivních záběrů a důležitých momentů ze Žbirkova života, který měl své světlé, ale i stinné stránky. Postihnout v osmdesáti minutách několik desítek let dostatečným způsobem není jistě jednoduché a v případě Mekyho by se našlo několik až příliš zkratkovitých míst. Musím však uznat, že se mi i přesto dostalo informačně bohatého snímku, který měl vedle dokumentaristické linie i své humorné, ale i emocionálně silné momenty (vztah s Laco Lučeničem či smrt bratra).

Fanoušky jeho muziky jistě potěší hudba ve filmu převážně z působení s Modusem. Ve filmu ovšem chybí Marika Gombitová, což je zejména pro českého diváka téměř synonymum pro Mekyho.

Film je skvělou sonda do života i zpráva o hudbě let dávno minulých, nicméně pro mladší generace to bude další film o jakémsi normalizačním zpěvákovi, co miluje Beatles a zpívá o bielych kvetoch či polných vtákoch 🤦‍♀️🙄.

Foto: seznam, video: youtube

Přidejte komentář