Hra na oliheň

Hra na oliheň

Jihokorejský seriál Hra na oliheň je sice na všech možných fórech a médiích diskutován stejně nepřesvědčivě jako jiné, ale po shlédnutí traileru jsem se nechala zlákat. Obvykle nepíšu recenze na seriály, už vůbec ne z Netflixu (i když jejich kvalitu nezpochybňuju), ale dneska udělám výjimku.

Anotace

Čtyři sta padesát šest lidí, kteří v životě z různých důvodů neuspěli, najednou dostali záhadné pozvání k účasti ve hře o přežití s výhru deseti milionů amerických dolarů. Hra se odehrává na neznámém místě a účastníci zůstanou zamčení, dokud se nenajde vítěz. Příběh bude zahrnovat populární korejské dětské hry ze sedmdesátých a osmdesátých, jako je hra na oliheň, ovšem s vražednými modifikacemi. (Kinobox)

Už první díl je naprosto brutální a potvrzuje to, že Korejcům tento žánr prostě svědčí. Seriál má 9 dílů a předpokládám, že u jedné řady asi nezůstane. Má zajímavou stopáž – od cca 30 minut po hodinové epizody. Příběh skupiny lidí, kteří se (zde pro peníze) dobrovolně propůjčí k hraní dětských her, kdy hrají o vlastní životy, nejsou ve světě filmu novinkou. Měli jsme tu tradiční Hunger Games či Battle Royale a spoustu dalších.

Korea is new Scandi

Miluju severské knížky i filmy. Jsou nekompromisní, neberou si servítky, výborně zpracované, občas s přesahem, občas kvalitní relax. Většinou dost ujeté. Korejská kinematografie drží krok hlavně v brutalitě.

Hra na oliheň je vysoce nekompromisní, diváka pohltí od první sekundy. Výborně zpracované a vymazlené provedení. Máme zde herecký koncert od prvního do posledního dílu. I když byly některé role zhruba od poloviny seriálu lehce předvídatelné, ději to příliš neublížilo. Co oceňuji, je propracovaný design a důraz na detail.

Sociální přesah

Zároveň se zde můžeme bavit i o určitém přesahu, kdy seriál nabízí sondu do dnešní jihokorejské společnosti a míry její zadluženosti (a jak do ní spadnout). Seriál se rovněž zaobírá otázkou “Čeho všeho jsou lidé schopni pro opravdu obrovskou sumu peněz?”

Závěrem

Máte-li Netflix, určitě si seriál pusťte. Já všech devět dílů shlédla během jedné noci! Máloco mne takhle pohltilo. Takže určitě doporučuju!

@ YouTube, Netflix/Youngkyu Park

Recenze:

Režie:
Scénář:
Obsazení:
Kamera:

Souhrn:

5

Přidejte komentář