Já, Simon

Já, Simon

Americký snímek Já, Simon přinesl nový pohled na způsob coming outu v pubertálním věku. Snímek s LGBT tematikou není samozřejmě prvním, ale je mezi vlaštovkami, za kterými stojí velké hollywoodské studio. V roce 2018 režisér Greg Berlanti přenesl do filmové podoby adaptaci slavné novely Becky Albertalli. Příběh středoškoláka Simona, který sice ví o tom, že je gay, ale není připraven to přiznat veřejně, je jemnou love story z americké střední.

Anotace

V šestnácti není snadné přiznat sobě a natož svému okolí, že jste gay. Simon Spier (Nick Robinson) začne po e-mailech flirtovat s neznámým spolužákem, který si říká Blue. Ale když se nešťastnou náhodou jejich korespondence dostane do cizích rukou, hrozí jim odhalení. Simona totiž začne vydírat jeho sociálně trochu podivný, ale jinak velmi sebejistý spolužák Martin (Logan Miller). Ten věří, že by mu Simon mohl domluvit rande s krásnou Abby (Alexandra Shipp). A pokud mu nepomůže… tak se jeho sexuální orientace stane věcí veřejnou. A co hůř, zveřejní i to, kdo se skrývá pod přezdívkou Blue. Simon se dostává do úzkých. Musí najít způsob, jak se z toho dostat dříve, než k tomu bude donucen. (CinemArt)

Malá středoškolská tajemství

Pubertální love story z americké střední, kde jsou všichni super a cool a nikdo nic neřeší a i největší padouch je vlastně děsně milej kluk a nemyslí to zle. Téma sebeobjevování a přiznání si vlastní identity je v tomto případě odlišný od jiných filmů s podobným příběhem. Film netlačí na pilu, hlavní hrdina je vlastně úplně v pohodě a má skvělé okolí.

Zápletka s chlapcovým coming outem a jeho mailové korespondence s tajemným Blue je typicky americky optimistická a tudíž i hůře uvěřitelná. Na druhou stranu je film natočený s neuvěřitelnou lehkostí a nevtíravostí, bez jakýchkoliv zásadních konfliktů.

Film hodně stojí na hereckých výkonech. Až neuvěřitelně precizně vybraná parta mládežníků, jimž zdárně sekundují Jennifer Gardner a Josh Duhamel v rolích naprosto chápajících a cool rodičů, funguje dohromady s neskutečnou chemií. Hlavní hrdina v podání Nicka Robinsona je velkým tahákem filmu

Hudební bonus

Důležitou složkou je hudba, která dodává filmu ten správný feeling. Uslyšíte třeba klasiky jako Rollercoaster od Bleachers, Love Me od The 1975, Feel It Still od Portugal, The Man či I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me) od Whitney Houston a mnoho dalších. Jako bonus Alfie’s song z produkční dílny Jacka Antonoffa (kdo si nevybaví, tak tady), na kterém se textově podílel i Harry Styles.

Coming out i pro masy

Celkově zde máme super letní love story, protknutou vtipnými i vážnějšími momenty. Na film se strašně dobře kouká a rozhodně si ho budete dlouho pamatovat. Film Já, Simon je velký protipól ke Call me by your name, který se tématu LGBT věnoval více do hloubky, z intelektuálního pohledu a šel mnohem víc na dřeň. Při porovnání obou filmů je druhý jmenovaný samozřejmě bezkonkurenčně lepší.

Foto: Cinemart


Režie: Greg Berlanti
Předloha: Becky Albertalli (kniha)
Scénář: Isaac Aptaker, Elizabeth Berger
Hrají: Nick Robinson, Katherine Langford, Josh Duhamel, Jennifer Garner, Alexandra Shipp, Jorge Lendeborg Jr., Tony Hale, Logan Miller, Keiynan Lonsdale 

Přidejte komentář