kastrol

Cizí oběd – láska z kastrůlku

Když se řekne indický film, téměř každého napadne Bollywood (tudíž nějaká sladkobolná slátanina). Nicméně v posledních letech k nám pronikají filmy, které do sekce cukernatých romancí rozhodně nepatří. Cizí oběd je jeden z nich. Tichá romantická komedie, která vychází z historické bombajské tradice přesného rozvážení obědů. Chybka se vloudí – jídlo dorazí k jinému adresátu – hned je tu láska z kastrůlku.

Anotace

Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily (Nimrat Kaur), která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana (Irrfan KhanPí a jeho život, Milionář z chatrče), kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. O tom, že jedna malá chyba vám může změnit celý život, vypráví Cizí oběd s přívětivým humorem. (Aerofilms)

Trochu jiné Dáme jídlo

Způsob obědové roznášky v Bombaji je časem i vědci prověřený a vysoce sofistikovaný systém. Každý den rozváží desítky tisíc jídlonosičů, v nichž bombajské ženy posílají do práce obědy svým manželům. Ačkoli jsou nosiči (=dabbaválové) často negramotní, dokázali vyvinout natolik inteligentní systém rozvážek, že jen v několika málo případech z milionu dorazí jídlo na špatnou adresu.

Minimalistická indická romance

Máme tu křehký příběh o sympatiích a přátelství vyjadřovaných na dálku přes psaníčka posílaná v kastrůlkách. Prostřednictvím vztahu kuchařky Ily k její sousedce a manželovi a skrz Saanjanovu proměnu v chování k nově nastoupenému kolegovi, je umocněno, jak moc pro ně jejich vratká komunikace znamená.

Nečekejte ani akci, ani vášně, tohle je nenápadný film o samotě a jen malé naději, že se z ní dá vysvobodit. Čekejte poezii životních osudů ve slovech a chuťových pohárcích, nádhernou kameru, skvěle zahrané postavy a neokoukané exteriéry.

Zdroj: YouTube, Aerofilms

Režie: Ritesh Batra

Scénář: Ritesh BatraRutvik Oza

Kamera: Michael Simmonds

Hudba: Max Richter

Hrají: Irrfan KhanNimrat Kaur

Recenze

Režie:
Scénář:
Kamera:
Obsazení:

Souhrn:

4.6

Přidejte komentář