Co jsme komu udělali? – komedie, kde je téměř vše dovoleno

Už mnohokrát jsem zmiňovala, že Francouzi prostě komedie a filmy všeobecně točit umí, a to bez ohledu na rozpočet. Tento poněkud „nekorektní humor“ mě po dlouhé době opravdu rozesmál. Film Co jsme komu udělali si dělá srandu absolutně ze všeho, žádná rasa ani náboženství neujde a to je v současné době cenné. Francouzská produkce je zkratka spolehlivá kvalita.

Anotace

Claude a Marie Verneuilovi jsou svým založením provinční milovníci staré dobré Francie, silně věřící katolíci a ve svém okolí patří mezi vážené občany. A také mají čtyři dcery: Isabelle, Odile a Ségolène a Laure. Při jejich výchově se vždy snažili uplatňovat spíše konzervativní metody a snažili se jim vštípit ty správné hodnoty – tedy ty jejich. Dnešní doba ale Verneuilovy konfrontuje s mnoha věcmi, které rozhodně nejsou podle jejich gusta, například s multikulturní nebo náboženskou tolerancí a s podobnými dnešními výmysly. Přesto se Verneuilovi skoro pokaždé přinutí tyto změny chápat, i když jim mnohdy připravují těžké životní zkoušky. A tak také museli postupně spolknout tři svatby, které rozhodně nebyly podle jejich ideálních představ. První dcera si totiž vezme muslima, druhá Žida a třetí se vdává za Číňana. Zkuste si potom představit, jak vypadá v této sestavě velké rodinné setkání na Vánoce. Jedinou a poslední nadějí na „opravdovou” svatbu v kostele mají u nejmladší dcery, která, haleluja, potkala Charlese, spořádaného katolíka. Jenže… (CinemArt)

Palba do vlastních řad

Komedie „Co jsme komu udělali?“ je prostě filmem na úrovni, ve kterém opět září mistři filmařiny v Evropě. Co táhne film nahoru je především perfektní ulítlý nápad, solidní herecké výkony a spousta zajímavých, ironických a inteligentních dialogů.

Musím vyzdvihnout spojení rodiny a romantiky, dohromady to působilo jako velmi vtipný a zábavný prvek. Tohle prostě JE zábavná komedie, jejíž námět přesahuje hranice smíchu a satiricky útočí na všechny naše předsudky (a že jich máme, že) a toho si na filmu cením.

Trailer

Film je starý již 6 let, ale na aktuálnosti neztratil. Za mnohé mluví i to, že do distribuce v USA se prostě nedostal.. haha..

@Cinemart, YouTube

Režie: Philippe de Chauveron
Scénář: Philippe de ChauveronGuy Laurent
Kamera: Vincent Mathias
Hudba: Marc Chouarain
Hrají: Christian ClavierChantal Lauby

Přidejte komentář