Zátah – ostudná tečka francouzských dějin

..nebo také Odsun je filmové zpracování jedné z nejostudnějších událostí moderních francouzských dějin: podílu na uvěznění a likvidaci více než 13 tisíc Židů, které francouzská višistická vláda s chutí obětovala ve jménu dobrých vztahů s nacisty. Obludná rasová čistka, která se dotkla i několika tisíc dětí, byla prováděna francouzskou policií a francouzskými úřady. Film Zátah je prostě ta pověstná ostudná tečka francouzských dějin.


Francii po válce dlouho trvalo, než roli státu v deportacích francouzských Židů přiznala. Teprve v roce 1995, krátce po svém prvním zvolení, pronesl prezident Jacques Chirac historická slova, na něž po desetiletí židovská komunita čekala. “Zločinnému běsnění okupanta sekundovali Francouzi, francouzský stát,” řekl Chirac. “Francie tehdy učinila nenapravitelnou věc. Zpronevěřila se svému slovu a své chráněnce vydala katům,” dodal.


Kvalitní zpracování tragického námětu

Filmů na téma holocaustu bylo natočeno mraky, lepších i horších. Nicméně Francouzi vždycky uměli točit filmy a zde je to vidět. A zejména je vidět ženská režisérská ruka Roselyne Bosch, která jemně provádí diváka temným příběhem.

S podobně silným i kvalitně natočeným příběhem jsme se mohli už setkat ve filmu Z Paříže do Paříže, ale tam je hlavním tématem klasický exodus židovské rodiny před nacisty. Zde se námětem stala roky zamlčovaná tragédie.

Bravurní casting

Vypíchla bych silné národní téma, dobrý scénář, nadprůměrné herecké výkony i v těch nejmenších rolích. Např. Jean Reno v menší roli exceluje, Mélanie Laurent v hlavní roli je nezapomenutelná. Oba však naprosto válcují dětští herci, obzvlášť představitelé malého Nona.

Závěrem

Francouzi jistě nejsou vždy na svou historii pyšní jako ostatně každý národ. Film Zátah je zcela jasná ostudná tečka francouzských dějin, které se psaly v momentě, kdy svět byl zmítán zrůdnou válkou, která stavěla proti sobě nejen lidi vlastního národa, ale i přátele a rodiny.


Zdroj: YouTube, ČT, Wiki

Recenze

Režie:
Scénář:
Námět:
Obsazení:
Kamera:

Souhrn:

4.6

Přidejte komentář