Romeo a Julie

ČT mi dělá radost. Když jsem na tohle narazila náhodou na Dvojce, připravila jsem tunu kapesníků, 2 deci bílého 🍷 a 3 koše prádla na žehlení 🧺. Franco Zeffirelli je (teď už byl) génius a je vidět, že je obrovský milovník Shakespeara.

Zpracování je prostě nejlepší, co kdy kdo natočil (a že těch pokusů bylo!). Velkou zásluhu na tom má samozřejmě zasazení přímo do italských reálií, hudební podtext Nina Roty (jeho https://m.youtube.com/watch?v=zCQMlyXMRJE je klasika všech klasik) a nádherná kostýmní výprava zůstává nepřekonána co se provedení týče.


V titulních rolích objevili mladičcí herci, skoro ještě děti: Leonard Whiting a Olivia Hussey, kteří mu vtiskli ten náboj, který má i po 50 letech od premiéry. Oba si také za svůj výkon odnesli Zlatý glóbus, kterým byl navíc oceněn i celý film. Odnesl si i dva Oscary za kameru a za kostýmy. 


Přenést na plátno Shakespeara tak, aby to nebylo trapný, umí konstantně jen Franco Zeffirelli a Kenneth Branagh. Pokusů o zpracování Romea a Julie na filmové plátno bylo hodně, ale jen některé stojí za zmínku. Franco Zeffirelli vytvořil ideál, ke kterému se snaží všichni přiblížit.. prozatím marně. Luhrmannova verze s Leem di Capriem byla zajímavým 90tkovým experimentem, který spousta teenagerů miluje. Další, pro mě přijatelnou verzí, je verze režiséra Carla Carlei z roku 2013. Neoplývá hvězdnými jmény, je to takový trochu pokus o remake Zeffirelliho, jen lehce neohrabaný. Velké plus za Eda Westwicka 🙂


#film #romeoandjuliet #verona #love#lovestory #italy #shakespeare#francozeffirelli #oliviahussey#leonardwhiting #ninorota#goldenglobes #romance@ceskatelevize #littlemoviediary

Přidejte komentář