Co děláme v temnotách

Mockumentární film Co děláme v temnotách z dílny Clement & Waititi

Mockumentární film neboli mockument Co děláme v temnotách z autorské dílny Clement & Waititi vychází z krátkého filmu z roku 2005 What We Do in the Shadows: Interviews with Some Vampires. Je to další upírský počin, který z této země přichází do světové kinematografie. Ale pozor! Rozhodně zde nemáme žádnou tupou americkou komedii, která se snaží diváka pobavit situačním, přeafektovaným či fekálním humorem, ale Taika s Jemainem opět servírují inteligentní a místy dost suchý až černý humor, s lehkým nádechem britské elegance. Clement a Waititi si zároveň střihli dvě z hlavních upírských rolí, na které nikdy nezapomenete.

Boření upírských stereotypů

Tvůrci si na prostoru necelé hodiny a půl stihli udělat srandu snad ze upírských stereotypů, od Nosferatu až po Twighlight. Dali si tu práci s vyhledáním všemožných historických zobrazení upírů, které mockument nápaditě oživují. Film Co děláme v temnotách ovládl světové festivaly s novozélandskou grácií a lehkostí. Zároveň je milé vidět, že oba autoři, kteří se se svými předešlými pracemi již prosadili v Hollywoodu, rádi a opakovaně vrací na rodnou hroudu.

Šmírování upírů

Snímek formou dokumentu ukazuje, co dělají upíři, žijící ve Wellingtonu, po setmění. Fiktivní dokumentární štáb s krucifixy na krku dostal přístup do domácnosti čtyř upírů, kteří žijí po hromadě. Sleduje jejich běžnou rutinu, “krmení”, buzení i hádky kolem neumytého nádobí. Doprovází je i na večerní návštěvy vampírské party na diskotékách, surfování na googlu, telefonát s dávným sluhou na Skypu nebo špičkování s vlkodlaky. 

Nový Zéland má co nabídnout

Jak jsem tady na blogu již zmiňovala, rozhodně se vyplatí sledovat Taiku Waititiho a novozélandské tvůrce vůbec. Snímek se od loňského roku přesunul na HBO jako seriál a již běží druhá řada. Oba autoři se na něm podílejí, ale již v něm nehrají.

Foto: Kviff

Recenze: Mockument o upírech, který neztrácí dech
Obsazení
Humor
Režie:
Scénář:

Celkové skóre

4.9

Přidejte komentář