Z Paříže do Paříže

Snímek Z Paříže do Paříže vypráví příběh rodiny Josepha, nejmladšího syna židovského holiče žijícího se svou rodinou v Paříži. Desetiletý Joseph má tři bratry a milující se rodiče. Prožívá šťastné dětství až do doby než v roce 1940 přichází nařízení o povinné registraci Židů. Díky našité žluté hvězdě rodiče cítí, že situace v Paříži začíná být neúnosná.

Otec se rozhodne poslat dva nejmladší chlapce do neokupované zóny na jihu Francie, kde se snad všichni setkají. Obě děti tak odcházejí z domova s minimem peněz a jídla, a před sebou dlouhou cestu vlakem, bezohledné německé hlídky a nebezpečný přechod přes demarkační čáru. A naději na brzkou shledanou.

Válečná road movie bez hrdinské zápletky, bez množství akčních scén a hysterické hudby (tak typické pro tento druh filmů), zato viděna dětskýma očima. Na druhou stranu uvidíte velmi dojemný příběh o odvaze a naději udržet rodinu stále pohromadě či alespoň ve snaze býti v kontaktu na pozadí těch nejohavnějších událostí novodobých dějin. 

Film byl překvapivě v českých kinech v distribuci a nepřekvapivě zcela prošuměl. Francouzi narozdíl od drtivé většiny lokální produkce filmy točit umí a obzvlášť snímky s touto tematikou patřívají k těm lepším. Jaká škoda, že kvantita a brak opět převálcovala kvalitu.

Foto: Cinemart

#unsacdebilles#josephjoffostory#namotivyknihy#zparizedoparize#novyfilm#francouzskyfilm#frenchmovie#filmblog#filmblogger#littlemoviediary

Přidejte komentář