Richard Jewell

Richard Jewell

Nenápadný snímek z roku 2019 Richard Jewell byl natočen podle skutečných událostí teroristického útoku na olympijských hrách v Atlantě roku 1996. Film vznikl pod režijní taktovkou Clinta Eastwooda, který má s takto těžkými tématy dlouholeté zkušenosti a téměř nikdy nešlápne vedle.

Anotace

Clint Eastwood obohatil svou režijní hollywoodskou filmografii o další film podle skutečné události. Snímek nazvaný podle hlavního protagonisty Richard Jewell se vrací do roku 1996, kdy se během XXVI. letních olympijských her v Atlantě podařilo pracovníku bezpečnostní agentury, Richardu Jewellovi, zachránit tisíce životů nálezem batohu s výbušninou. Z prvotně oslavovaného hrdiny se však později, kvůli manipulativním a zavádějícím informacím z médií, stává hlavní podezřelý. Odstartovaná mediální kampaň pak pomalu ničí hrdinství jednoho muže v očích národa a to spolu s vysilujícím vyšetřováním ze strany FBI činí z jeho doposud poklidného života doslova peklo na zemi. (Vertical Ent.)

Další majstrštyk z dílny starého dobrého Clinta

Tento film Clinta Eastwooda je dalším robustním, klasickým dílem jednoho z nejlepších amerických filmařů. Film natočený podle povídky Marie Brennerové z časopisu Vanity Fair z roku 1997 je až mysticky podobný filmu Sully z roku 2016. Sully je další skvělý Eastwoodův snímek o hrdinství, které se nespravedlivě setkává s podezřením. Je to komplexní pohled na situaci, která měla být jednoduchá.

Ve srovnání s filmem Sully působí 129 minut dlouhý Richard Jewell poněkud kostrbatěji. Sully měl napínavých 96 minut, začínal strhující leteckou nehodou a nouzovým přistáním a spoléhal na značné charisma Toma Hankse.

Skutečným darem filmu jsou herecké výkony

Hrdina filmu Richard Jewell se prodává obtížněji. Paul Walter Hauser v roli Richarda Jewella působí jako obézní hajný s knírkem, možná trochu patetický a nepříliš bystrý. Na druhou stranu však skvěle zprostředkovává vrozenou dobrotu a neutuchající naději této postavy. Je snadné dělat si legraci z člověka, který žije s matkou. Je těžké se posmívat, když člověk miluje svou matku tak moc jako Richard.

Eastwood je sice mistrem jednoduchých, nenápadných scén a Richard Jewell není výjimkou, ale skutečný dar filmu spočívá ve vynikajících hereckých výkonech. Batesová získala nominaci na Zlatý glóbus za silnou roli matky, která je takřka dojemně zděšená tím, co se děje. I přesto se stará o to, aby měli všichni co jíst.

Závěrem

Navzdory faktu, že Eastwood si pár faktů upravil a poštval si proti sobě novinářskou obec v Atlantě, film pokládá základní otázku o lidské povaze a ptá se, jak může obviňování lidí změnit dobré činy ve špatné. A v tom tkví Eastwoodova velikost. Jeho filmy touží po jednoduchosti života, ale rozumí i složitostem mezi nimi.

Zdroj: Warner Bros. Pictures, YouTube

Recenze

Režie:
Scénář:
Obsazení:
Kamera:

Summary

4.4

Přidejte komentář