Jelenice

Francouzská kinematografie mi bývá blízká, ale tady jsem se někde minula. Komedie Jelenice režiséra Quentina Dupieux byla očividně pro jinou cílovku.

Anotace

Černá komedie o tom, jak to může dopadnout, když váš život po rozvodu dostane nečekané obrátky. George (Jean Dujardin), jeho nová jelenicová bunda a videokamera. Tak vypadá počátek nového vztahu a dobrodružství, které byste nečekali nikde, natož v ospalé vesnici ve francouzských Alpách. (Pilot Film)

Komedie.. asi úhel pohledu

Film je avizován jako černá komedie, což by v zásadě mohlo být, kdyby tam byly i ty vtipné momenty. Jak zmiňuje anotace, George se právě rozvedl a rozhodl se tento životní krok poněkud netradičně oslavit či zapomenout na svůj smutek. To už je jedno. Rozhodně přijíždí na venkov do hor, aby si přes inzerát koupil neskutečně drahou (jakože několik tisíc euro) jelenicovou bundu. K ní dostává i starou kameru.

Střih.. Georgovi hrábne a z bundy se stává druhá hlavní postava filmu. Ve vesnici zůstává, všude rozhlásí, že je filmař a že natáčí film (bunda v hlavní roli). Pomalu začíná ztrácet kontakt s realitou a udělá cokoli pro naplnění svého iracionálního snu. Jak sám říká: “Mým snem je, abychom chodili po ulici a nepotkávali žádné jiné bundy.” A zde máme vlastní finální zápletku.. žádné jiné bundy 🙂

Držitel Oscara v hlavní roli

Film rozhodně stojí na výkonu Jeana Dujardina. Tento držitel Oscara za svou roli v černobílém němém snímku The Artist / Umělec z roku 2011 je ve Francii velkou hvězdou, ale ani za oceánem není zcela neznámý. Můžete ho znát třeba z Vlka z Wall Street, Památkářů či Sahary. V roce 2019 exceloval ve francouzském snímku Romana Polanského J’accuse / Žaluji o Dreyfussově aféře.

Embed from Getty Images

Jeho George z Jelenice má hodně daleko do uhlazeného George Valentina z filmu Umělec, ale i přes různé kvality zpracování se nedá upřít kvalita herecká. Oscara dostal právem a i úchyla zahrál skvěle.

Nicméně, film mi vtipný prostě nepřišel, byl příliš dlouhý (ano, 77 minut zde bylo smrtících), nudila jsem se a kdyby mi to nebylo trapné, uteču z kina.

Trailer

Zdroj: YouTube, PilotFilm

Recenze:

Režie:
Kamera:
Scénář:
Obsazení:

Souhrn:

3.3

Přidejte komentář