Velké zvíře

Přelom století přinášel na KVIFF jedny z nejlepších filmů vůbec. V roce 2000 to byl režisérký počin Jerzyho Stuhra Velké zvíře. Scénář filmu před svou smrtí napsal Krzysztof Kieślowski, známý polský režisér a významná osobnost „kina morálního neklidu“. K odloženému projektu před několika lety zemřelého tvůrce se vrátil právě Jerzy Stuhr, který s Kieslowskim již v předchozích letech na několika projektech spolupracoval.

Černobílý film je především sondou do života na maloměstě a neochotou místních přijmout cokoli nového, cizího a jiného. Skutečnost, že jakákoliv výstřednost (zde skrze opuštěného velblouda) je po zásluze potrestána a teprve až opět přestaneme vybočovat z řady, opět budeme vzati na milost společností (obzvlášť tou vychovanou v komunistickém hesle “individualita je zlo”), je neuvěřitelně deprimující.

Pan Zygmunt Sawicki je loajální zaměstnanec banky a ctihodný občan malého městečka, který jednoho dne nalezne na ulici opuštěného velblouda. Možná ho tam zanechal odjíždějící cirkus. Sawicki se opuštěného zvířete ujímá a společně se ženou se o něj začne starat. Jeho nečekané štěstí mu ale rychle zhořkne. Brzy se jako majitel velblouda stává trnem v oku, jak u svých spoluobčanů, tak u místních úřadů…” ČT

Film je neuvěřitelně zábavný, plný vtipných momentů a zároveň s poselstvím hlubším více, než se nám může zpočátku zdát.

Foto: Česká televize

Přidejte komentář