Mladý režisér a scénárista Petr Kubík v loňském roce přivedl do kin svůj pohádkový debut Princezna zakletá v čase. Film, který velmi kladně přijala jak kritika, tak diváci, mne teda jaksi minul. Pořád jsem si totiž říkala, že to je celé jakési déjà vu.
Anotace
Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Avšak ve chvíli, kdy zajde poslední sluneční paprsek a vše se zdá ztraceno, princezna zjišťuje, že zůstala uvězněná v čase. Pokaždé, když se kletba naplní, Ellena procitne do dne svých dvacátých narozenin a je nucena ho prožít celý znovu. Aby zachránila své království i sebe samotnou, musí v sobě nalézt odvahu a čisté srdce a dávné kletbě se jednou provždy postavit. (Bohemia MP)
Trochu jiná pohádka
Námět s uvíznutím v čase není nic nového. I v českých vodách bychom filmy s časovou smyčkou dokázali najít (Zabil jsem Einsteina, pánové či Probudím se včera). Zabrousit můžeme i do pohádkových vod, i když zde nemůžeme zcela hovořit o časové smyčce, jako spíše o cestování časem (Křeček v noční košili).
Pohádka tedy sleduje princeznu Ellenu uvízlou v časové smyčce v den jejích narozenin. Znovu a znovu prožívá celý den, dostává se do stejných situací a až časem pochopí, jak se k nim postavit, změnit chování a nalézt své city.
Čím se pohádka liší od ostatních? (=co mi na ní vadí)
- Onou časovou smyčkou.
- Poněkud drzou pobočnicí v podání Elišky Křenkové, jejíž postava je sice skvěle zahrána, ale nesedí mi tam. Taková děsně hodná kámoška.. ty v pohádkách nebývají.
- Kouzla, co patří spíš do Bradavic než do české pohádky.
- Absence chemie mezi ústřední dvojicí.
- Námět jakoby vykradl všechny známé filmy dohromady.
- princ – Marek Lambora je dozajista krásný, ale mu jsou spíše předurčeny soap-role vesnických milovníků než velké plátno. Vedle princezny Elleny sotva lapal po dechu a Elišce Křenkové viděl jen záda.
Přece jenom..
je to pokus o jiný typ filmu/pohádky, než na co jsou naše poklidné vody zvyklé. Což se počítá a cení. České pohádky posledních let mívají potenciál, ale většinou to někde v koncovce zkrachuje.
Princezna zakletá v čase přišla s dobrým nápadem, ale trochu moc se stylizovala do módních trendů. I české dítě odkojené Harry Potterem ocení kvalitní českou pohádku.
@ YouTube