Malé ženy

Malé ženy

K slavnému románu Louisy May Alcottové Malé ženy se coby námětu svých filmů filmaři uchylovali od nepaměti. Napočítala jsem na desítku celovečerních filmů z různých zemí, několik TV filmů, nespočítaně seriálů hraných i animovaných. První filmové zpracování je již z roku 1917, jedná se tedy o němý film a svědčí o obrovské popularitě románu. Já se budu věnovat tomu poslednímu z roku 2019.

Anotace

Autorka a režisérka Greta Gerwigová (Lady Bird) vytvořila Malé ženy, které čerpají z klasického románu a díla Louisy May Alcottové, a zároveň se v autorčině alter egu Jo Marchové odráží její fiktivní život. Oblíbený příběh sester Marchových – čtyř mladých žen, z nichž každá je odhodlaná prožít život podle svého – se tak v novém podání stává nadčasovým a velice aktuálním. (Falcon)

Nadčasový příběh táhne vždy

Čtyři osudy čtyř sester Marchových. Všechny procházejí různými životními cestami: Meg, manželka a matka; Jo, nezávislá spisovatelka a učitelka; Amy, nadaná malířka; a Beth, talentovaná klavíristka, která je nejšťastnější, když jsou všichni spolu.

Pokud existuje hlavní postava, je to právě nejsvobodomyslnější Jo, ale film se neomezuje pouze na její sny. Místo toho nás vede cestou, která nás učí akceptovat, že naši blízcí občas netouží po velkých věcech nebo jen jejich sny nejsou totožné s těmi našimi, prostě jdou jinou cestou. A někdy se i naše vlastní sny mění. Někdy se naše sny nevyvíjejí tak, jak jsme plánovali. A to není nutně špatné.

Gerwigové jiný pohled na román

Na rozdíl od původního románu a předchozích adaptací, tato verze příběhu přeskakuje tam a zpět v čase od mladých snů, naivity a sesterského hašteření až do jejich dospělých let, kdy se jejich přání i největší strasti a obavy stávají skutečností.

V Evropě román není tak známý jako v USA, kde je naprostou klasikou. Tudíž divák neznalý knihy může být mírně ztracený. Tahle adaptace je prostě vyloženě určená pro čtenáře knihy. I přes nekonvenční přístup, který může fanoušky tradičního stylu vyprávění lehce odradit, film funguje vcelku dobře. S jistou dávkou poetiky trochu paradoxně dodává příběhu více napětí, upozadňuje děj a staví postavy na první místo.

Malé ženy ve výjimečném obsazení.. nečekaně

Casting se neskutečně povedl. Ostatně všechny filmové adaptace Malých žen měly vždy neskutečná obsazení. V předešlých zpracováních jsme mohli vidět např. v roli Jo hvězdy jako Katharine Hepburn či Winonu Ryder a v roli Amy Elizabeth Taylor a Kirsten Dunst. Nyní Saoirse Ronan a Florence Pugh opravdu vyčnívají a film poměrně táhnou. Zmínit musím i mého milovaného Timothée Chalameta, který byl jako Laurie kouzelný. Trochu mě zklamala Emma Watson, na kterou jsem se těšila a od které jsem čekala mnohem víc.

Závěrem

Zpracování románu Louisy May Alcott Malé ženy z roku 2019 je bezesporu výtečné. Ale je určené především pro čtenáře knihy a stojí hlavně na hereckých výkonech. Roztříštěnost příběhu ubírá kvalitě filmu. Za mě je to adaptace skvělá, ale na tu z roku 1994 režírovanou Gillian Armstrong v hlavní roli s Winonou Ryder prostě nemá.

Ale za vidění stojí určitě.

Zdroj: YouTube, Falcon

Recenze:

Režie:
Scénář:
Námět:
Obsazení:
Kamera:

Souhrn

4.2

Přidejte komentář