Palm Springs

Letošní Sundance přinesl překvapení v podobě svěží letní komedie debutujícího Maxe Barbakowa Palm Springs. Děj není originální, jde o uvíznutí v časové smyčce, tedy námět, který proslavil Billa Murraye a Andie McDowell ve filmu Na Hromnice o den více už v roce 1993.

Film s tématem časové smyčky je už žánr sám o sobě a proto dokážu ocenit snímek, který přinese opět o něco jiný přístup. Ale režisér dal dohromady příjemnou hlavní dvojice, která si dokonale sedla, je velmi sehraná, herecky přesná a umí své gagy i výrazovou mimiku perfektně načasovat.

Bezstarostný pohodář Nyles (Andy Samberg) se na opulentní kalifornské svatbě kouše nudou. Stejně jako nevázaná a mírně cynická sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti). Když spolu uvíznou v časové smyčce a prožívají ten samý svatební den znovu a znovu, hledají způsoby, jak se zabavit, nebo alespoň nezbláznit. Ať udělají cokoliv, ráno neponesou žádné následky, a tak postupně ztrácejí veškeré zábrany… Chytrá i ztřeštěná letní komedie vás rozesměje nahlas a zároveň vám připomene, že i když zdánlivě na ničem nezáleží, stojí za to zachovat si aspoň trochu lidskosti a lásky. (Aerofilms)

Díky chytrému scénáři Andyho Siary si Palm Springs přetvořilo stokrát obehraný námět časové smyčky v něco čerstvého. Zatímco většina postav ve filmu vidí tento „hlavolam“ jako kletbu, hlavní hrdina Nyles to vidí spíše jako požehnání. Pro něj, který se stále chová jako dítě, není nic příjemnějšího než žít v situaci, kdy jeho milovaní nikdy neumírají, jeho činy nemají žádné politováníhodné důsledky a má po celý čas na světě dělat, co se mu líbí. Pro Nylese je to ráj. A o tom je celý ráj: nikdy nekončící opakování.

Zatímco příběh dává do sub-žánru časové smyčky nový směr, romantické spiknutí se ubírá konvenčnější cestou. Obě hlavní postavy nevěří v jakýkoli závazek, ale předvídatelně se nakonec zamilují.

Celkově je Palm Springs nenápadná komedie, která nemá v úmyslu revolucionizovat žánr, ale tento hit ze Sundance slibuje a přináší velké množství vynalézavých vtipů, originálních zvratů a působivých představení.

Foto: Aerofilms

Přidejte komentář