Andělský podíl

Víte, co je andělský podíl? Andělský podíl je to, co unikne z whisky, když se poprvé otevře sud. Je to vlastně část, která je přenechána andělům.

Sociální dramata z Velké Británie jsou vždy jaksi jiná. Chlapci z Trainspottingu se na drogový svět podívali z té veselé stránky, Billyho Elliota spasil balet, hrdiny snímku Donaha! striptýz a v případě Andělského podílu to je skotská whisky.

Režisérský bard, Ken Loach vždycky uměl natáčet filmy o lidech, kteří jsou na dně. Je to natočeno opravdu úchvatně a občasná černohumorová sekunda nic nemění na skutečnosti, že je to působivé drama.

Příběh mladého muže snažícího se žít pohodový život, a to i přes nepříznivou minulost. Po posledním odsouzení musí Robbie docházet do pracovní skupiny. Tam se skamarádí s vedoucím Harrym, který ho za dobré výsledky vezme na ochutnávku whiskey. Tam Robbie zjistí, že má nečekaný talent. S pomocí kamarádů se rozhodne pro poslední podvod ve svém životě – získat “andělský podíl” ze sudu skvělé Malt Mill.

Scénář je plný výborného britského humoru, který funguje perfektně – vytváří geniální atmosféru, která na vás neútočí anekdotami, po kterých se budete válet po zemi, ale určitě se budete blaženě usmívat od začátku filmu do jeho konce. Tradičně dobrý britský příběh skupiny lidí na okraji společnosti, který stojí za to vidět.

Foto: Aerofilms

Přidejte komentář