Přízrak – filmový minimalismus obalený do prostěradla

Brilantní filmový minimalismus režiséra Davida Loweryho shlédnutý kdysi dávno ještě na KVIFF. Film Přízrak / Ghost Story pojednává o smrti milovaného člověka, který předčasně zemřel a stále nemůže či nechce odejít z domu, který společně obýval se svou ženou. Tam zůstává jako duch, a to přesně v té klasické, „duchařské“ podobě, jakou si jen umíte představit. Dlouhé, bílé prostěradlo a černé otvory místo očí.

Anotace

Když na společné pouti životem ztratíte milovanou osobu, zpomalí se čas. Zrovna ve chvíli, kdy si ze všeho nejvíc přejete, aby rychle pádil kupředu a odplavil všechny jitřivé vzpomínky. A jste-li přízrak, jenž po předčasné smrti nedokáže opustit náš svět, hodiny se leckdy zastaví úplně, nebo se dokonce rozběhnou pozpátku. (MFF Karlovy Vary)

Líný film

Není lehké psát recenzi na filmy Loweryho či Malicka. To prostě musíte mít rádi. Netvrdím milovat, ale aspoň mít rádi. Lowery film líně převaluje, natahuje jednotlivé scény a nechá oba protagonisty dělat jednotlivé úkony či akce velmi pomalu. Resp. tak dlouho, jak by to trvalo ve skutečnosti. Takže dívka, v podání Rooney Mara, jí koláč několik minut. Doslova. Na plátně peklo.

Duch, v podání Caseyho Afflecka, je jedinečným vyobrazením oddanosti své životní lásce. Celou dobu s ním prožíváte odloučení, zoufalství, beznaděj i naději na vykoupení. Casey Affleck ducha zahrál bravurně, jemně a decentně a diváci ho můžou vidět jen pár chvil na začátku než zemře a stane se prostěradlovým mágem. Rooney Mara je výborná, Affleckův výkon zpod prostěradla se špatně hodnotí, nicméně jako chodící prostěradlo ..

Duchařina, co není klasickou duchařinou

Tady máme prostě festivalový film, klasickou lahůdku pro fajnšmekry. Máte-li rádi uchechtanou komedie nebo svižný thriller, tipla bych si, že dlouhé a mnohdy nudné scény nemusí být Váš cup of tea. Jste-li fandové Terence Malicka, je tento snímek přesně pro Vás.

Vidět nebo nevidět

Rozhodně ale patří mezi mé tipy – je určitou meditací nad láskou, oddaností, smrtí a plynutím času, takže se spíš hoďte do pohody, vypněte starosti a užijte si prostě „něco jiného”.

Zdroj: Muvy, YouTube

Drama / Fantasy / Romantický / Poetický
USA, 2017, 92 min
Režie: David Lowery
Scénář: David Lowery
Kamera: Andrew Droz Palermo
Hrají: Casey AffleckRooney Mara

(2) komentáře

  1. says:

    Film jsem neviděla, ale miluju dva duchy z 2010 filmu Sergia Caballera: Finisterrae. Vizálně možná trochu inspirace pro tohohle :).

    “Finisterrae vypráví příběh dvou duchů, které už nebaví potulovat se v prázdnotě a rozhodnou se podniknout Svatojakubskou pouť na konec světa, kde by mohli začít pozemskou etapu života v zemi živých.” 😀

  2. Tak ten neznám, určitě mrknu. Díky za tip. Rozhodně mě moc baví to reálné pojetí duchů, tak jak si je vlastně většina lidí představuje – prostěradlo a vystřižené díry. Prostě žádné triky. Dostává to tu správnou poetiku i vtip.

Přidejte komentář