Malá lež – střet kultur v ryze ženském filmu

Zvláštní čínský zvyk neříkat těžce nemocným, že umírají, nemůže zkousnout vnučka, brilantně zahraná rapperkou Awkwafinou, žijící odmala v Americe a na rodinné sešlosti stěží předstírá radost z pouhého shledání. To je ve zkratce obsah filmu režisérky Lulu Wang Malá lež.

Anotace

Něžná komedie podle skutečné lži vypráví příběh Newyorčanky Billi a její svérázné čínské babičky Nai Nai. Rodina se rozhodne zatajit babičce pravdu o jejím zdravotním stavu. Jak to ale udělat, aby Nai Nai nebylo podezřelé, že jí z ničeho nic chtějí v Číně navštívit příbuzní z celého světa? Vystrojí se svatba! Co na tom, že mladý synovec svoji „snoubenku” sotva zná. Hosté se brzy sjíždějí. Billi svoji usměvavou babičku miluje, americké tradice jsou jí však již bližší než ty čínské a přetvářka pro ni není jednoduchá…

Film plný humoru pramenícího z kulturních a generačních rozdílů se stal jedním z nejlépe hodnocených snímků roku a herečka a rapperka Awkwafina získala za přesvědčivé ztvárnění Billi Zlatý globus pro nejlepší herečku. (Aerofilms)

Střet východu a západu

Hlavním námětem ovšem není přicházející smrt babičky, ale střet východní a západní kultury a jejich přístupu k životu, který se odehrává v nitru Billi, která kvůli oné události přijíždí do Číny za svojí početnou rodinou, kterou od dětství neviděla a ani si je pořádně nepamatuje.

Civilní projev dodal přesvědčivost hlavní hrdince

Hlavní hrdinka, v podání herečky a především rapperky Awkwafiny, je civilní, příjemná a nepřehrává. Stejně mile je zahraná i její babička. U některých postav mi chyběla dotažená linka nebo určité konsekvence. Japonská snoubenka Billiina bratrance či manžel tety žijící v odloučení.

Režisérka vycházela z vlastních zkušeností, film má tedy reálný základ. Malá lež je sice více drama než komedie, ale drama milé a jemné. Chytrý snímek, který možná neosloví masy, ale rozhodně poučí, místy pobaví.

Trailer:

Komedie / Drama
USA / Čína, 2019, 100 min
Režie: Lulu Wang
Scénář: Lulu Wang
Kamera: Anna Franquesa Solano
Hudba: Alex Weston
Hrají: AwkwafinaTzi MaDiana Lin
@ Aerofilms, YouTube

Recenze:
Režie:
Obsazení:
Scénář:

Souhrn:

4.2

Přidejte komentář