Kouzelný les

Mazel a tajemství lesa

Nový film Mazel a tajemství lesa je v zásadě příjemná podívaná pro děti. Velmi dobrý a úspěšný český producent Petr Oukropec již potřetí usedl do režisérského křesla a natočil film. A opět pro dětské či teenage publikum. Bohužel se příliš neliší od svých předchozích dvou filmů nepoučil.

Anotace

Děti ze skautského oddílu tráví své letní prázdniny na místě, které je ukryto v horách romantické lesní oblasti. Tři týdny žijí jako divoši – spí v týpí, myjí se v potoce, vaří své jídla na ohni a baví se v lese kolem. Tentokrát však skauti přicházejí do svého lesa naposledy. Díky plánu těžit zde lithium, zmizí jejich divočina navždy…(BFILM)

Český dětský film v propadlišti dějin

Československý dětský film byl v minulosti špičkový, i když občas poplatný době. Vzpomeňme za všechny na filmy Marie Poledňákové či Věry Šimkové-Plívové. Dodnes jsou zárukou vysoké televizní sledovanosti. Po revoluci šla kvalita radikálně dolů a jen pár dětských snímků by se snad ještě dalo vyzdvihnout. Poslední dobou dětský film hodně zachraňují animované snímky, které jsou nejenom filmařsky zvládnuté na jedničku, ale především mají skvělý scénář, vtip a některé i poučné. Z poslední doby se mi vybavuje Fany a pes.

Mazel a tajemství lesa vypráví příběh o chlapci Martinovi z rozvedené rodiny, maminčině mazlíkovi, který musí jet na letní tábor. Navíc s nenáviděným nevlastním bráchou. V tomhle směru je pointa vcelku daná. Už cestou do tábora, který se nachází kdesi v CHKO, se Martin (kterému okamžitě ostatní děti dali přezdívku Mazel) setkává se zvláštními lesními bytostmi, které nikdy v životě předtím neviděl ani o nich neslyšel. Jediný, kdo ví, že o nich ví, je malá, trochu trhlá holka. V CHKO jsou zároveň stavaři (ovšem v různých jiných anotacích a na stránkách BFilmu je uvedeno, že to jsou těžaři lithia), kteří dělají starosti hodně ekologicky zaměřeným vedoucím tábora, potažmo i lehce zblblým dětem. Lesní bytosti komunikují s Martinem a vzájemně si pomáhají.

Těžké zpracování

Film mi zpracováním připomíná trochu Kukyho. Postavičky lesních skřítků jsou trochu dost podobné těm, které se před lety objevily ve Svěrákově, dnes už klasice, Kuky se vrací. Petru Oukropcovi se rozhodně nedá upřít fantazie, originalita, nesmírná představivost a hravost. Vizuální stránka – bravo! To už jsme ovšem poznali v jeho předchozím dětském filmu Modrý tygr, který byl designové skvostný, ovšem scénaristický, potažmo divácký propadák. Zde jsme na stejné lajně. Nikde se nedozvíte, kdo jsou lesní bytosti, jasné definice jejich problémů, poněkud plytké dialogy, nedotažený scénář. Pro děti trochu těžké na zapojení, dospěláka nemůže bavit. Dětští představitelé nejsou špatní, neurazí, ale jak už bylo mnohokrát řečeno, nový Tomáš Holý se ještě nenarodil. Dospělé role jsou obsazeny v zásadě seriálovými herci, nepřekvapí, nevybočují.

Film Mazel a tajemství lesa je rozhodně koukatelný, animace krásná, námět má potenciál. Jen je opět nevyužitý, jako u předchozího Modrého tygra.

Recenze:

Režie:
Námět:
Scénář:
Obsazení:
Animace:
Kamera:

Souhrn

3.9

Přidejte komentář