Prací automat – námět, který nevymyslíš

Kauza tzv. Panama Papers před časem otřásla světem a padlo pár vlád. Námět, který prostě nevymyslíš, se přirozeně uchytil v Hollywoodu. Na stůl ho dostal nikdo menší než Steven Soderbergh a do hlavní role obsadil Meryl Streep.

Anotace

Vdova je podvodem připravena o peníze z pojistky. Její pátrání ji zavede za dvěma mazanými právníky z Panamy, kteří ukrývají peníze těch nejbohatších. (Netflix)

Příslib filmového trháku neproměněn

Držitel Oscara i Zlaté Palmy, Steven Soderbergh s ke spolupráci na scénáři přizval scenáristu Scotta Z. Burnse. Zvolili netradiční přístup k dovyprávění příběhu, který vyústí k aféře Panama Papers. Propojili skutečný příběh právnické kanceláře Mossack-Fonsaca s fiktivní postavou okradené důchodkyně v podání Meryl Streep.

Oba právníci (vynikající Gary Oldman a Antonio Banderas) jakoby „vystupují“ z filmu a nad sklenkou koktejlu promlouvají k divákům. Snaží se vysvětlit pojmy ze zákulisí světa offshore a hlavního děje spojeného s kauzou.
Přiznám se, že tyto „vstupy“ (i když brilantně zahrané) mě dost mátly, edukační vložka se minula účinkem a působilo to spíš jako jeden velký chaos.

Efekt neukotveného chaosu měly i scény s „vedlejšími“ příběhy, které se vždy znenadání objevily jako jakási vsuvka a doplnění hlavního děje.

Vždy perfektní Meryl

Co bylo ovšem sázkou na jistotu, bylo obsazení hollywoodské superstar Meryl Streep. Ta, i kdyby hrála ve Žraločím tornádu 10, film by dostal minimálně nominaci na nějakou cenu. Celkově, herecké výkony povyšují film na level koukatelnosti. Ústřední lumpové v podání Gary Oldmana a Antonia Banderase jsou nekompromisně bezskrupulózní a zároveň byste jim s veškerou důvěrou a láskou svěřili veškeré finance své babičky a babičku k tomu.

Ve vedlejších rolích krásně sekundují Jeffrey WrightMatthias SchoenaertsJames CromwellMelissa RauchDavid Schwimmer. Účast Sharon Stone je pro mě do teď záhadou a nepřišla jsem na to, koho hrála..

Závěrem

Námět, jež má reálnou předlohu ve skutečné a hlavně nedávné události, který prostě nevymyslíš, je zcela jistě hodný Oscara. Zde prostě přišel vniveč. Steven Soderbergh poněkud promarnil šanci velkého tématu. Nicméně nemohu říci, že by film nepobavil či minimálně nedovzdělal černé díry mých offshore-znalostí.

Zdroj: YouTube, NewYorker

Recenze:

Režie:
Námět:
Scénář:
Obsazení:
Kamera:

Souhrn

3.9

Přidejte komentář