Klub poslední naděje – silný film o silném tématu

Tenhle film jsem viděla jen jednou, ale právem ve mě zanechal hlubokou stopu. Nemám ráda filmy a knihy s tematikou drog a HIV. Nicméně snímek Klub poslední naděje je silným filmem o silném tématu a Matthew McConaughey a Jared Leto byli lákadlem, co se neodmítá.

Anotace

Píše se rok 1985. Elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof (Matthew McConaughey) se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné – pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. A protože nemá jinou možnost ani co ztratit, začne tyto léky pašovat přes hranice do USA. Zvláštního spojence Ron najde v Rayonovi (Jared Leto), transsexuálovi, který má stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Naštěstí Rayon sdílí Ronova podnikatelského ducha a tak spolu začnou hledat cestu, jak se vyhnout vládním sankcím namířeným proti prodeji neschválených léků.

Nakonec založí Dallas Buyers Club, který funguje na principu, kdy nemocní lidé platí měsíční členské příspěvky a za to získají přístup k zásobám nových a především neoficiálních léků. A tak díky své snaze o přežití Ron žije naplno jako nikdy předtím, v čase, kdy již měl být spolehlivě a dávno mrtvý. Film Klub poslední naděje je inspirován skutečnými událostmi. (CinemArt)

McConaughey podává svůj životní výkon

Film stojí na vynikajícím scénáři a především na obou hlavních hrdinech, jimž zdárně sekundují další postavy. Matthew zde předvádí takřka dokonalý výkon a můj milovaný, k nepoznání namaskovaný Jared Leto je mu rovnocenným parťákem. Oba v roli nemocných HIV.

Oni ale nejenom hrají, oni ty postavy skutečně prožívají. Matthew hubne před očima, Jared už dost tak hubený se mění, tak radikálně, že vnímáte i změny barvy kůže.

Americký boom AIDS v 80. letech

Film ale nabízí i něco navíc. Divák se dozví nejen o boomu viru HIV, který se v té době rozjel ve velkém, ale i Americe 80. let, etice zisku, duchu koncernového kapitalismu, nutnosti boje proti elitám a autoritám, ale zároveň i jižanském vnímání světa (které se příliš nezměnilo po celá staletí).

Brečet nebudete

Není to doják. Jen historická výpověď jednoho člověka, co bojoval o život a to všemi prostředky. Oba herci zcela oprávněně dostali Oscary a dnes místo traileru sem šoupnu Jaredovu děkovnou řeč. Ta mě dojme vždycky.

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Zdroj: Cinemart, YouTube

Režie: Jean-Marc Vallée
Scénář: Craig BortenMelisa Wallack
Kamera: Yves Bélanger
Hrají: Matthew McConaugheyJared LetoJennifer Garner

Recenze
Režie:
Scénář:
Obsazení:
Kamera:
Hudba:

Souhrn

4.8

Přidejte komentář