Sam Mendes

TOP 5 FILMŮ – #SAM MENDES

Americký režisér Sam Mendes začínal jako divadelní režisér a jeho prvotina z roku 1993 byla zpracování muzikálové klasiky Cabaret uvedená v britské TV. Televizní zpracování dalšího muzikálu Company mu již otevřelo dveře k samotnému filmu. Jeho filmový debut na velkém plátně se zapsal zlatým písmem do filmového fondu a vrátil na plátna kin hvězdy jako Annete Benning či Kevina Spaceyho. Zde je můj TOP 5 filmů Sama Mendese:

1. Americká krása

Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděla. Je to film doslova nabitý emocemi, nechybí tu humor, ale ani smutek. Především ve vás ale zanechá hluboké stopy. Není to další konzum, který zhlédnete bez toho, abyste pocítili potřebu o něm dále přemýšlet. Je to čistá krása. A Kevin Spacey je bůh!

2. Skyfall

Jako dokonalý znalec a velký milovník bondovek je tahle přelomová. Není dokonalá, ale Samu Mendesovi se velmi dobře podařilo určitým příklonem ke kořenům se přiklonit k původním bondovským hodnotám. A tím stvořil krásný film, který jemně navazuje na předchozí bondovky a neruší. Všechno zapadlo a já vzala Daniela Craiga na milost.

3. Road to Perdition

Road to Perdition je jednou z nejvěrnějších adaptací komiksu převedeného na filmové plátno. Gangsterka s hodně jednoduchou dějovou linkou, v čemž ovšem tkví její síla, okouzlí skvělou kamerou a nádhernou hudbou. Skvěle ponurá atmosféra podpořená přesnými hereckými výkony vás přiková do křesla. Za všechny musím vypíchnout mého milovaného Jude Law.

4. Revolutionary Road

Kvalitně natočený film s americkými zlatíčky – Kate & Leem. Zároveň zde vidno inspiraci dramatem Kočka na horké rozpálené střeše. Silný životní příběh mladého manželského páru z předměstí však pojal Sam Mendes po svém. Přesná kamera Rogera Deakinse a jemný hudební podklad Thomase Newmana jen dotváří přesný obrys filmu. Brilantní výkon obou herců sice nabízí srovnání s Taylorovou & Newmanem, ale na to si ještě počkejme.

5. Spectre

Zatím poslední bondovka, svěřená opět do rukou Sama Mendese. Není to špatný film, ale špatná bondovka. Vše je klasicky zachováno – Bond girl, střílečky, vodka-martini, padouch (zde dokonce prapůvodní padoušská organizace SPECTRE se superzloduchem Blofeldem), krásná auta, kasino.. – ale v komplexu to ztrácí význam. Film dostává spíše psychologický nádech, a ta lehkost, se kterou agent jejího veličenstva vždy zachraňoval svět a krásné dívky, mi tam prostě chybí.

Tak uvidíme v 25. bondovce – No time to die.. teda, jestli uvidíme 🙂

Sam Mendes je bezesporu fenomenální režisér a vlastně žádný z jeho filmů, které jsem viděla, nemohu označit jako vyloženě špatné. Jaké jsou ty vaše „Sam-Mendes-must-see“?

@ People

Přidejte komentář