Kinematografie našich severních sousedů je hodně barevná a kvalitní, ale já jsem pro vás vybrala 5 polských filmů, které nikdy nezapomenete. Současní filmaři jako Pawlikowski mají na co navazovat a zároveň se nebojí inovativně se vrtat ve vlastních bolavých místech. A asi ano, jistě to není úplně polský TOP TOP, ale tohle jsou filmy, ke kterým mě něco poutá, pro mne byly přelomové a obsahově hodnotné.
1. Sexmise
Scifi komedie z 80tých let, která ve své době vnesla do našich vod lehkou dávku erotiky, uvolnění, nadhledu a originálního nápadu, ale hlavně neskutečného Jerzy Stuhra! Dnes už kultovní film právem patří do zlatého fondu scifi žánru.

2. Velké zvíře
Jerzy Stuhr podruhé. K odloženému projektu světoznámého polského režiséra Krzysztofa Kieślowskeho se vrátil právě Jerzy Stuhr, který s Kieslowskim již v předchozích letech na několika projektech spolupracoval. Neuvěřitelně zábavný snímek, plný vtipných momentů a zároveň s poselstvím hlubším více, než se nám může zpočátku zdát.

3. Ida
Režisér Pawel Pawlikowski patří k té mladší generaci polských filmařů, kteří převzali pomyslné žezlo právě po Kieslowském či Stuhrovi. Jeho černobílý debut Ida zazářil jak meteor a právem si odnesl řadu ocenění z celého světa. Filmová výpověď o poměrech v Polsku v 50. a 60. letech minulého století to dotáhla až na příčku nejvyšší.

4. Studená válka
Pawlikowského druhé dílo – neméně působivé. Volně zfilmovaný příběh lásky jeho rodičů za dob studené války, opět v černobílé barvě. Působivé drama opět bodovalo na domácí i mezinárodní scéně a již se těším, čím potěší příště.

5. Katyň
Slavný polský režisér Andrzej Wajda ve svém filmu Katyň zpracoval jednu z nejtemnějších událostí polských dějin: masakr 22 500 polských vojáků i civilistů, který provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Kolem katyňského masakru vznikla řada kontroverzí a nejasností. Hromadné hroby obětí odhalili Němci v roce 1941. Moskva na oplátku z masakru obvinila Němce, západ o masakru mlčel… Jeden z nejlepších, a nejen polských, filmů o hrůzách války a ruských zvěrstvech.

Memorable mentions
6. Volyň
Režisér Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Etnické čistky a genocida byly namířeny nejen proti Polákům, ale i Ukrajincům, kteří nebyli příznivci UPA a pomáhali Polákům, v malé míře i proti ruskému obyvatelstvu, Židům, Arménům a obyvatelům jiných národností žijících v oblasti Volyně. Film jsem zatím neviděla, ale v plánu je.
7. Papusza
Bronisłava Wajsová (1908–1987), známá jako Papusza, je nejslavnější cikánskou básnířkou na světě. Film není ani tak o básnířce, jako o životě Romů, jejich zvycích a kultuře a následně, alespoň pro mě, v průběhu dějin násilného vykořenění z jejich kočovného života a přesídlení do měst a sídlišť a ztráty identity. To celé obalené do tajemného příběhu cikánské básnířky Papuszy.